Sağlık
  • 5.6.2019 01:10

Ölümcül salgına dikkat!..

Hindistan'ın Kerala eyaletinde, meyve yarasalarının taşıdığı ölümcül virüs Nipah'ın yeniden ortaya çıkması üzerine 311 kişi müşahede altına alındı.

Ülke basınında çıkan haberlere göre, hükümet yetkilileri, Kochi  kentinde 23 yaşındaki bir gençte Nipah virüsünün tespit edilmesi üzerine bu  kişiyle son 2 haftadan fazla süredir birebir görüşen 311 kişinin tıbbi gözetim  altına tutulduğunu belirtti.

Yetkililer, kanında virüse rastlanan söz konusu genç ile teması olmuş  2'si hemşire 4 kişinin, boğaz ağrısı ve ateş gibi semptomlara rastlanması üzerine  karantinaya alındığını bildirdi.

Ä°lgili resim

Kerala sağlık müdürlüğünden yapılan açıklamada, virüse karşı yeterli  önlemlerin alındığı belirtilerek, halka paniğe kapılmamaları çağrısında  bulunuldu.

Nipah ile ilgili görsel sonucu

Eyalette geçen yıl mayıs ayında ortaya çıkan salgında 17 kişi yaşamını  yitirmiş, 1407 kişi karantinaya alınmıştı.

Nipah ile ilgili görsel sonucu

Salgının, temmuz ayında bölgeden tamamen temizlendiği duyurulmuştu.

Nipah ile ilgili görsel sonucu

Nipah virüsü nedir?

Nipah virüsü bulaşanlarda belirtiler hemen ortaya çıkmasa da ateş, baş  ağrısı, boğaz ağrısı ve kaslarda ağrı gibi belirtilerle grip benzeri bir durum  gelişebiliyor. Sonraki aşamada ise baş dönmesi, yorgunluk, bilinç değişiklikleri  yaşanabiliyor.

Nipah ile ilgili görsel sonucu

Malezya'nın Nipah bölgesinde ilk kez bir salgınla başlayan bu virüsün  biyolojik silah olduğuna dair iddialar da bulunuyor.

Nipah ile ilgili görsel sonucu

Ulusal Viroloji Enstitüsünden (NIV) geçen yıl haziran ayında yapılan  açıklamada, meyve yarasalarının taşıdığı ölümcül virüsten dolayı insanların meyve  yemekten korkmalarını gerektirecek herhangi bir sebebin olmadığı bildirilmişti.

Nipah ile ilgili görsel sonucu

Açıklamada, Nipah virüsünün hayvanlarda görüldüğü ancak meyvelerde  yaşamasının mümkün olmadığı, çoğalabilmeleri için insan veya hayvan hücrelerine  ihtiyacı olduğu bilgisi verilmiş ve halka her olasılığa karşı bir kuş veya yarasa  tarafından parçalanmış haldeki meyvelerden tedbiren uzak durmaları uyarısı  yapılmıştı.

Nipah ile ilgili görsel sonucu
 

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER