Asayiş
  • 28.4.2017 08:56

Önce pide yedi sonra rüşveti yedi

FETÖ'den tutuklanan inşaat şirketi sahibi F.İ.'yi 50 bin dolar karşılığında tahliye edip, 50 bin dolar daha rüşvet isteyince suçüstü yakalanan hakim H.A.'nın paraları alma görüntüleri ortaya çıktı.

İnşaat şirketi sahibi F. İ. geçtiğimiz Ağustos 2016'da FETÖ'den tutuklanmıştı. İnan, soruşturma sürerken 24 Kasım 216'da Anadolu Adliyesi Sulh Ceza Hakimi Hasan Akdemir tarafından bazı şüphelilerle birlikte tahliye edilmişti. Tahliye sonrası İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olan hakim H. A.'nın rüşvet aldığı iddiaları üzerine soruşturma başladı.

İddiaya göre A., İ.'den bir avukat aracılığıyla ilk etapta 1 milyon lira rüşvet istedi. Ancak paranın 50 bin dolarını aldı. Ardından İ.'yi sürekli sıkıştıran A., son olarak 50 bin dolar daha almak için anlaştı. İ., savcılığa suç duyurusunda bulundu. Paraları almak için avukat S.B.'nin bürosunda buluşan hakim H.A., suçüstü yakalanıp tutuklanmıştı.

BÜRODA SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Akşam gazetesi Türkiye'nin konuştuğu rüşvet iddiası ile ilgili suçüstü görüntülerine ulaştı. Teknik takip görüntülerine göre Avukat S.B.'nin bürosuna gelen A., İnan ile bir araya geliyor. Hakim önce dönerli pide söylüyor. Ardından pideler yenildikten sonra rüşvet pazarlığı başlıyor. İ., pazarlık sonucu seri numaraları önceden alınan 50 bin doları masaya koyup odadan çıkıyor. Bu sırada polis büroya baskın yapıp A.'yı suçüstü yakalıyor.

BAŞSAVCILIK VE KAYYUMLARA KUMPAS

Soruşturma dosyasında A.'nin rüşvet olayını örtbas etmek için bir mahkemeyi ayarlayıp Başsavcılık ve kayyumlara 2 milyon 600 bin TL'lik yolsuzluk suçlaması yaptığı iddialarına da yer verildi. Elde edilen ses kayıtlarında A.'nın bunun için asliye hukuk mahkemesi ile bilirkişi ayarlamaya çalıştığı bilgileri yer aldı. Ses kayıtlarında hakimin konuştuğu kişiye "Erkek bir milliyetçi mali müşavir bulduk, bayan. Çaktırmadan Asliye Hukuk Mahkemelerinden bir tanesini saf olarak seçtik" şeklindeki konuşmalar dosyaya girdi. A.'nın bu hazırlattığı usulsüz bilirkişi raporuyla İnan'a da güç gösterisinde bulunduğu belirtildi. (Akşam)

İLGİLİ HABERLER