Dünya
  • 14.10.2020 21:51

Para karşılığı virüs bulaştırıyorlar

ABD'de şok iddia! Para karşılığı virüs bulaştırıyorlar

ABD'de Brigham Young Üniversitesi'ndeki öğrencilerin, para karşılığı plazma bağışında bulunabilmek için bilinçli olarak birbirlerine koronavirüs bulaştırdıkları öne sürüldü.

Sözcü'nün New York Post’a dayandırdığı habere göre; korona virüsün en ağır hissedildiği ülke olan ABD’de toplam vaka sayısı 8 milyonu, can kaybı ise 220 bini aşarken çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

ABD’nin Idaho eyaletinde bulunan Brigham Young Üniversitesi’ndeki öğrenciler kasıtlı olarak koronavirüse yakalanıyor. Öğrencilerin Covid-19 antikorları içeren plazma bağışında bulunmak için para karşılığı bu yöntemi seçtiği öne sürülüyor.

ABD'de şok iddia! Para karşılığı virüs bulaştırıyorlar

KANIT ARAYIŞI SÜRÜYOR

Okul yönetimi söz konusu iddiaların ayyuka çıkmasının ardından soruşturma başlattı. Ülke medyasına yansıyan iddialarla ilgili bir açıklama da yayınlayan yönetim, “Para karşılığı plazma bağışlama amacıyla kendilerine ya da bir başkasına koronavirüs bulaştıran kişiler olduğu iddiası bizi fazlasıyla rahatsız etmiştir. Üniversitemiz bu durumu kınarken, söz konusu iddialara ilişkin kanıt arayışını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, bu durumun ispatı halinde öğrencilerin derhal uzaklaştırma alacağı da vurgulandı.

Doğu Idaho Halk Sağlığı Merkezi’nden Mimi Taylor, Rexburg’daki bir merkezin para karşılığı plazma aldığı yönünde ihbarlar aldıklarını da söylerken, “Haberlerin ve ortaya atılan iddiaların farkındayız. Ancak bulunduğumuz noktada bunlar sadece söylenti. Halk sağlığını riske atan bu tip bir davranışı kesinlikle desteklemiyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER