Dünya
  • 11.1.2015 20:42

Paris yürüyüşünden tarihi kareler

Fransa'da 17 kişinin ölümüne neden olan kanlı saldırıları protesto etmek için Paris'te düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katılım, 1 milyon hedefinin de ötesine geçerek, 1.5 milyonu buldu. Fransız televizyon kanalları, Paris'in, Nazi işgalinden kurtuluşundan bu yana en büyük katılımlı gösteriye sahne olduğunu bildiriyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te, terörle mücadelede dayanışma için düzenlenen ve dünya liderleri ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da iştirak ettiği "Cumhuriyet Yürüyüşü"ne 1,5 milyondan fazla kişinin katıldığı kaydedildi.

Fransız televizyon kanalları, Paris'in, Nazi işgalinden kurtuluşundan bu yana en büyük katılımlı gösteriye sahne olduğunu bildiriyor. Yürüyüş organizasyon komitesi gösteriye 1,5 milyondan fazla kişinin destek vererek katıldığını açıkladı. Bugünkü gösteriye vatandaşların yanı sıra yaklaşık 50 devlet ve hükümet başkanının iştirak etmesi, terörle mücadele konusundaki uluslararası kararlılığın bir göstergesi oldu.

Diğer taraftan, Fransa siyasi tarihinde 1990 yılından bu yana ilk kez bir cumhurbaşkanı sokaklardaki bir protesto gösterisine katılarak, halkı ile dayanışma mesajı verdi. Son olarak şu an hayatta olmayan eski Cumhurbaşkanı François Mitterand, 1990 yıllında bir sinagoga yönelik bombalı saldırının ardından düzenlenen bir gösteri yürüyüşüne katılmıştı.

Yürüyüşün en ön safında devlet ve hükümet başkanları yer aldı. Kimi liderler kol kola girerken, bazı liderler de el ele yürüdü. Davutoğlu'nun İsveç Başbakanı Stefan Löfven'le elini tuttuğu görüldü. Başbakan Davutoğlu'nun diğer yanında ise Ürdün Kralı Abdullah yer aldı.

LİDERLER 400 METRE YÜRÜDÜ
Dünya liderleri, çok sıkı korunan kortejle yaklaşık 400 metre yürüdü. Liderler, yürüyüşün ardından terör saldırısında ölenlerin anısı için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Cumhurbaşkanı François Hollande, kortejde bulanan liderlerin teker teker ellerini sıkarak, terörle mücadelede gösterilen dayanışma için teşekkür etti.
     
Yürüyüş sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlenirken, polis helikopterleri de uçuş yaptı.

Sarayda toplanan liderler daha sonra hep birlikte yürüyüşün başlayacağı Cumhuriyet Meydanı'na doğru hareket etmişti.

Olası bir izdihamın önüne geçmek için yürüyüşün gerçekleşeceği üç kilometre uzunluğundaki Republique (Cumhuriyet) ve Nation (Ulus) meydanları arasında iki ayrı güzergâh belirlenmişti.


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yürüyüşe katılacak liderleri Elysee Sarayı'nın girişinde karşılamıştı.

AFP'nin haberine göre, bir organizatör, Paris'teki yürüyüşe 1.5 milyon kişinin katıldığını tahmin ettiklerini belirtti.

DAVUTOĞLU'NDAN FRANSIZCA TWEET
Başbakan Davutoğlu, Elysee Sarayı'na ulaştığı dakikalarda Twitter'daki hesabından Fransızca tweet attı. Davutoğlu'nun "Fransız halkıyla teröre karşı birlik olmak için Paris'teyim" anlamına gelen Fransızca tweet'i, kısa sürede yüzlerce kişi tarafından paylaşıldı.

 


Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, dün basına yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Yürüyüşü'ne en az bir milyon kişinin katılmasının beklendiğini söylemişti. Katılımın bu sayıyı aştığı tahmin ediliyor.

Fransa'nın farklı kentlerinde dün yapılan gösterilere ise yaklaşık 700 bin kişi katılmıştı.

Yürüyüşe Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika Başbakanı Charles Michel, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov başta olmak üzere çok sayıda lider katıldı. ABD'nin Adalet Bakanı Eric Holder tarafından temsil edildiği yürüyüşe Afrika'dan da Mali Cumhurbaşkanı Boubacar Keita ve Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou da katıldı.

 

 

İLGİLİ HABERLER