Gündem
  • 9.1.2015 15:39

'Paris'te ölenin Ortadoğu'da ölenden üstünlüğü yok'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Paris'te ölenin Kerkük'te, Telafer'de, Musul'da, Bağdat'ta, Şam'da, Gazze'de, Trablus'ta ölenden üstünlüğü ve fazlası yoktur" dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından son günlerde İstanbul ve Paris başta olmak üzere yaşanan terör saldırıları ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yükselen "İslamofobi"ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaşamanın sadece nefes almayla sınırlandırılamayacağını belirten Bahçeli, "Öğrenmek sadece kitaplara sığdırılamaz. İnsani vasıflar sadece laf ve beyanla sağlanamaz. Var oluşun bir bedeli, varım demenin ahlaki ve manevi bir sorumluluğu vardır. Bu sorumluluk idraki bir canlıyı insan, bir insanı ise değerli yapar. Derisinin rengi, dilinin niteliği, doğduğu ve doyduğu yer neresi olursa olsun insanı insan yapan hasletler erir ve emilirse kaos hakim olur. İnsanlığın ortak hafızası kaybolur, insani kazanımlar yıkım ve yozlaşma kapanına sıkışırsa dünya nimetle değil ağır bir külfetle karşılaşır. Böylece sahte yeryüzü cenneti arayışları kabusla sonlanır, barbarlık öne çıkar, barış ve beraberlik umutları uçurumdan aşağı düşer. Alaska'dan Ümit Burnu'na, Antartika'dan Barent Denizi kıyılarına, Asya steplerinden Avrupa içlerine kadar insanlık kaybederse acı kazanır" ifadelerini kullandı.

"İnsanım" demenin manen gerek ve yeter şartları oluşmazsa geriye yalnızca insan suretinde gezen iki ayaklı bir canlı ve canavar kalacağını ifade eden Bahçeli, "Bu canlı ki, kafası eser Paris'te mizah dergisine saldırır, önüne kim çıkarsa mermi yağdırır. Bu canlı ki Ortadoğu'da Müslüman ve mazlum kanı döker. Ve bu canlı ki vücuduna bomba sarıp Sultanahmet'te katliam tezgahı açar, şiddet diliyle iki aylık körpe yavrumuz Elif Yaren'i öksüz bırakır" dedi.

"PARİS'TE ÖLENİN GAZZE'DE ÖLENDEN ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR"
"Ölümü tadan her nefsin hikâyesi farklıdır" diyen Bahçeli, "Fakat öldüren, cana kıyan, kan akıtan her katilin birbirine çok benzer ortak yanları vardır. Mizahtan korkup kitaba diş bileyenle birlik ve beraberliğe hasım olup sebepsiz yere kefen terziliği yapan hemen hemen aynı kaynaktan beslenir. Demem odur ki, terör insanlığın müşterek sorunudur. Terörist gülene, kucaklaşana, dostluk ve kardeşlik içinde soluk alana düşmandır. Paris'te sözde İslam adına 12 kişiyi öldürenler, bu eylemlerinin sebebi ne olursa olsun insanlığa kıymışlar, insanlığı kurşunlamışlardır. Bize düşen böylesi bir vahşeti kararlı ve tavizsiz şekilde lanetlemektir. Ancak İstanbul Sultanahmet'te şehit düşen Kenan Kumaş'ın katil ve azmettiricilerini de tüm insanlığın kınaması lazımdır. Paris'te ölenin Kerkük'te, Telafer'de, Musul'da, Bağdat'ta, Şam'da, Gazze'de, Trablus'ta ölenden üstünlüğü ve fazlası yoktur" ifadelerini kullandı.

"İNANÇLARIMIZI AŞAĞILAYAN KARİKATÜR KABUL EDİLEMEZ"
Adalet, demokrasi, refah ve özgürlüğün herkes için olduğunu belirten Bahçeli, yaşama hakkı ile insana yakışır ve güvenli bir ömrün herkese layık olduğunu kaydetti. "Elbette inançlarımızı aşağılayan karikatür, söz, yayın ve açıklamalar kabul edilemez" diyen Bahçeli, "Ne var ki bunlara karşı silahla mukabele insanlık dışıdır. Cami yakmakla cami yıkmak, modern kavramların altına saklanarak Türk ve İslam düşmanlığı yapmak ilkellik ve Ortaçağ kafasıdır.

Buna karşılık İslam kisvesi altında insan hayatını söndürmek aynı ölçüde, belki de daha da çok barbarca ve şeytanca bir fiildir. Maşayla ateş karıştıranlar, çakmakla barut fıçısının çevresinde gezenler, tahrikle tatmin olanlar vahşet salgınından muaf olamayacaklardır. Herkes başını iki elini arasına alıp düşünmelidir, şiddetle huzur arasında tarafsız bölge, özerk alan, yalıtılmış bir yer yoktur. Teröristin insanlığı olmadığı gibi dini, milliyeti de olmayacaktır. Katil her yerde katildir. Terörist her zeminde, her zamanda haindir, vicdansızdır. Paris'teki acımasızlığa hepimiz itiraz edelim, fakat Şırnak'ta, Hakkari'de ve komşu ülkelerde sökün eden fitneye de hep birlikte tepki gösterelim. En azından insan olmanın, insanca bakmanın ahlaki ve felsefi tutarlılığı bunu gerektirmektedir. Son olarak polis memurumuz Kenan Kumaş'a Allah'tan rahmet diliyorum. Acılı ailesine ve emniyet teşkilatına başsağlığı temenni ediyorum" açıklamasında bulundu. 

 

İLGİLİ HABERLER