Gündem
  • 26.5.2020 11:11

Perinçek: Selçuklu ve Osmanlı mirasını reddetmek cahilliktir

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ramazan Bayramı dolayısıyla yaptığı video konferans görüşmesinde Osmanlı ve Selçuklu Devleti hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı. Perinçek "Atatürkçülük adına Selçuklu ve Osmanlı mirasını reddetmek cahilliktir" dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nca video konferans yöntemiyle düzenlenen bayramlaşma etkinliğine katıldı.

Perinçek "Atatürkçülük adına Selçuklu ve Osmanlı mirasını reddetmek cahilliktir. Selçuklu ve Osmanlı'yı tarihten çıkarırsanız, uygar bir Türk milleti tarihi kalmaz" dedi.

Etkinlikte güncel meselelere ilişkin değerlendirmeler yapan Perinçek, bugün Atatürkçülüğün antiemperyalist özünden saptırıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Geçmiş, kazanılmış savaşlarda Atatürkçü olmak kolay. Sakarya Savaşı'nda, Dumlupınar'da herkes Atatürkçü olur, kimse artık bu savaşlarda şehit olmuyor çünkü sonlanmış. Oysa Fırat Kalkanı'nda, Zeytin Dalı'nda, Barış Pınarı'nda ve devam eden harekatlarda şehit olunuyor, bedel ödeniyor. Günümüzde Atatürkçülüğün içini boşaltanlar emperyalizme en yakın durumdalar. Oysa Atatürkçülük bugünkü savaş mevzisinde düşmana karşı saf tutmayı, tavır almayı, Mehmetçiğin, Türk ordusunun arkasında durmayı gerektiriyor. Atatürk devriminin tamamlanması da vatan savaşı ve üretim ekonomisi mevzisinde mücadele ederek mümkündür."

"SELÇUKLU VE OSMANLI MİRASINI REDDETMEK CAHİLLİKTİR" - Perinçek, bugün Atatürkçü geçinenlerin tarihsel planda da Selçuklu, Osmanlı ve İslamiyet'i reddeden bir tutum almalarını eleştirerek, "Atatürkçülük adına Selçuklu ve Osmanlı mirasını reddetmek cahilliktir. Selçuklu ve Osmanlı'yı tarihten çıkarırsanız, uygar bir Türk milleti tarihi kalmaz" ifadelerini kullandı.

Perinçek'in sözleri sosyal medyada gündem olurken bazı azılı kemalist solcular Vatan Partisi Genel Başkanı'na bu sözlerinden dolayı tepkisini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER