Gündem
  • 9.11.2020 01:00

Peşmerge ile PKK arasında savaş çıktı!..

 Barzani’ye yakın ENKS grubu ile masaya oturtulan PKK’nın Dohuk’ta tüm köyleri haraca bağlaması ve Ekimde Kerkük-Ceyhan boru hattına yapılan saldırıyla bölgesel yönetimin milyonlarca dolar zarara uğraması bardağı taşırdı.
Karşılıklı sert açıklamalar yapılırken PKK, bir köye giden peşmergelere bombalı tuzak kurdu. Ardından da ağır silahlarla saldırdı. Saldırıda bir peşmerge öldü çok sayıda peşmerge yaralandı.

 

ABD projesi çöktü: PKK Barzani'ye saldırıyor

ABD, Fransa ve Körfez ülkelerinin Barzani ile PKK’yı birleştirme projesi çöktü. TSK’nın sınır hattından sürdüğü ve Kuzey Irak içlerinde alanını genişleten terör örgütü, Barzani güçleriyle çatışmanın eşiğine geldi. Barzani’ye yakın ENKS grubu ile masaya oturtulan PKK’nın Dohuk’ta tüm köyleri haraca bağlaması ve Ekimde Kerkük-Ceyhan boru hattına yapılan saldırıyla bölgesel yönetimin milyonlarca dolar zarara uğraması bardağı taşırdı. Kandil’den ve Mesut Barzani cephesinden gelen açıklamalarla gerginlik silahlı çatışmaya dönüştü. Taraflar Dohuk’ta yığınak yapıyor.

ABD, Fransa ve Körfez ülkeleri, PKK’nın Suriye kolu YPG’yi meşrulaştırmak ve tek aktör yapabilmek için bölgedeki etkin bir güç olan Mesut Barzani’ye yakın ENKS grubu ile masaya oturtmuştu. Bizzat ABD ve Fransa’dan diplomatların arabuluculuğunda gerçekleşen görüşmelerde siyasi temsil konusunda anlaşmaya varılmış, silahlı güçleri birleştirme konusunda pazarlıklar devam ediyordu. Proje, sahada atılan karşılıklı adımlarla çöktü. DEAŞ’ın saldırılarına karşı koyma bahanesiyle 600’den fazla köyü işgal eden PKK, son dönemde bölgeyi baskı altına almaya başladı. Özellikle Duhok ve Sincar’da Ekim ayında atılan karşılıklı adımlar, PKK ile Barzani yönetimini çatışmanın eşiğine getirdi.

HERKESİ HARACA BAĞLADI

8 Ekim’de Türkiye sınırında bulunan sınır kapısı asayiş müdürü ile ünlü bir peşmergeyi öldüren PKK, Duhok’ta vergi adı altında tüm köyleri haraca bağladı. Yol kesen teröristler silah zoruyla TIR’lardan ‘vergi’ adı altında paralar almaya başladı. Bölgedeki devlet daireleri bile PKK’nın kontrolüne girdi. Barzani’ye yakın basın-yayın organlarına göre Sincar’da gizli cezaevleri oluşturan terör örgütü, kendine karşı çıkan aktivist ve sivilleri buraya kapatıyor. Çok geniş bir bölgeye giriş yasağı koyan örgütün ne gibi hazırlıklar yaptığı bilinmezken, bölgede çok sayıda yerde gizli askeri karargahlar kurduğu da iddialar arasında. Ayrıca Suriye’den de bölgeye silahlar taşındığı ifade ediliyor.

PKK’YI TASFİYE PLANI

Bölgesel yönetim PKK’ya Sincar hamlesi ile karşılık verdi. Irak merkezi hükümeti ile Bölgesel Yönetim arasında Sincar’ın PKK ve Haşdi Şabi güçlerinden arındırılması için imzalanan anlaşma hayata geçirilmeye başlandı. Bağdat ve Erbil, PKK’nın Sincar’dan tasfiyesi için 2 bin 500 kişilik güç kurmak çalışmalarına hız verdi. PKK’nın işgali altındaki bölgelerle özellikle İran ve Türkiye sınırına yakın bölgelere ağır silahlar ve takviye peşmerge güçleri gönderildi, yeni kontrol noktaları oluşturuldu. Duhok’ta örgütün işgal ettiği bölgelerde hakim tepelere zırhlı araçlarla kontrol noktaları kuruldu. Barzani yönetimi PKK’nın ‘dönüş’ izni vermediği Şengal halkı için de adım attı. Barzani Vakfı, Şengal’e dönmek isteyenlerin yıkılan evlerini yeniden yaptırma sözü verdi.

GÖRÜŞMELER DURDU

İki taraf arasında çatışmaların da çıktığı bu süreç, PKK ile Barzani’yi birleştirme planını çökertti. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında ABD’li ve Fransız diplomatların yönettiği birleşme görüşmeleri durdu. Barzani’nin Suriye’deki uzantısı olan ENKS, 22 Ekim’de görüşmelerin Kandil’in tavrı yüzünden çıkmaza girdiğini açıkladı. Müzakerelere arabulucuk yapan ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Zehra Bill “Görev sürem doldu” diyerek ABD’ye döndü. Birleşmenin en büyük destekçisi olan Donald Trump’ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ise seçim sonuçları sonrası istifa edince projenin ABD ayağı da fiilen çökmüş oldu.

Tansiyon daha da yükselecek

Bu süreçte Barzani ve PKK arasında düşük yoğunluklu çatışmalar da yaşandı. PKK önce 29 Ekim’de Kerkük-Ceyhan boru hattına saldırdı. 8 gün duran petrol akışı yüzünden bölgesel yönetim günlük 10 milyon dolar zarar edildiğini belirterek PKK’ya tepki gösterdi. Diğer çatışma Duhok’a bağlı Çemanke nahiyesinde yaşandı. Bölgede 40’a yakın köyü boşaltan terör örgütü ile bölgeye yeni kontrol noktası kurmaya çalışan Peşmerge arasında çatışma çıktı. Peşmergelerin geçişi sırasında yola döşeli mayını patlatan PKK’lılar, ardından konvoyu taradı. En az 2 saat süren çatışmalarda 1 peşmerge öldü. Bölgede tansiyonun daha da yükselebileceği ifade ediliyor.

Peşmerge Komutanı: PKK ağır silahlarla bize saldırdı

Peşmerge Güçleri Genel Örgütlenme Kurulu Sorumlusu Tuğgeneral Hasan Nuri, PKK’lilerin Çemanke’de roketatar ve ağır silahlarla kendilerine saldırdığını söyledi.

Duhok’un Amedi ilçesine bağlı Çemanke kasabası kırsalında PKK’lilerin yola döşediği mayının patlaması sonucu bir Peşmerge ölmüş, 2 Peşmerge de yaralanmıştı.

Konuya ilişkin Rûdaw TV’de yayınlanan “Nûroj” programına konuk olan Peşmerge Güçleri Genel Örgütlenme Kurulu Sorumlusu Tuğgeneral Hasan Nuri, Çemanke ve çevresindeki Peşmerge birliklerine seminer vermek için bölgeye giden gücün PKK’lilerin saldırısına uğradığını belirtti.

Tuğgeneral Nuri, “Beş askeri araç ve bir grup Peşmerge ile bölgedeki güçlerimizi ziyaret edip seminer düzenleyecektik. Yolda konvoyumuz PKK’lilerin pususuna denk geldi. İlk başta yola döşedikleri mayın bir aracımızda parladı, daha sonra RPG roketatar ve BKC silahlarla bize ateş açtılar. Saldırı nedeniyle bazı Peşmergeler yaralandı ve bunlardan biri, Heriş Cewher adlı arkadşaımız Duhok’taki hastaneye kaldırılırken şehit düştü” dedi.

PKK’nin iddia ettiği gibi bölgeye operasyon için gitmediklerini belirten Peşmerge Komutanı Nuri, “Herhangi bir operasyon planı yoktu, kaldı ki saldırmak için herhangi bir silah veya tecizat hazırlığımız da yoktu. Bölgeye gidiş amacımız iddia edildiği gibi değil” ifadelerini kullandı.

Tuşgeneral Nuri, PKK’lilerin bölgede Peşmerge’nin geçiş yollarını mayınladığını ve uzaktan kumanda ile patlattıklarını söyledi.

Nuri, “Biz sadece Kürdistan Bölgesi topraklarını ve halkını savunuyoruz. Fakat PKK bu tavrı ile Kürdistan halkına ve Peşmerge’ye zarar veriyor. Bakın, Kürdistan halkının geç

Yaralı Peşmerge: Bize ateş açtılar

Olayda yaralanan Peşmerge Doğa ve Çevre Koruma Komutanlığı’dan görevli Yarbay Teyyip Abdullah, olay günü seminer için Çemanke’deki birliği ziyarete gittiklerini, yanlarında koruma dahi almadıklarını, sadece ferdi silahlarını üzerlerinde taşıdıklarını söyledi.

 Operasyon iddialarının doğru olmadığını belirten Yarbay Abdullah, “Biz operasyon birliği değildik ki çatışmaya gidelim. Kaldı ki korumalarımızı bile götürmemiştik. Öte yandan olayın yaşandığı yol halkın yoğun şekilde kullandığı bir yol” dedi.

Yarbay Teyyip Abdullah, saldırıda şehit düşen Heriş Cewher’in de Peşmerge Doğa ve Çevre Komutanlığı Basın Birimi Sözcüsü olduğunu söyledi.

Abdullah, “Savaş için gidilmiş olsa öyle mi gidilirdi? Belirttiğim gibi, bize ateş açıldığında Peşmerge Genel Komutanlığından karşılık verilmemesi talimatı geldi. Çünkü bu kardeş çatışmasına yol açardı ki kardeş kavgası haram edilmiştir” diye konuştu.

Geniş tepkiye yol açtı

PKK’lilerin Çemanke’de düzenlediği saldırısına Kürdistan Bölgesi, Irak ve ABD’den tepki geldi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Bakanlar Kurulu, Parlamento Başkan yardımcılarının yanı sıra Irak Başbakanlığı, Irak Parlamentosu ve ABD Dışişleri Bakanlığınca kınandı.

İLGİLİ HABERLER