Gündem
  • 30.9.2014 22:21

Peşmergeler Rabia'yı kurtardı

Kürt güçlerinin Irak-Suriye sınırındaki önemli bir sınır kapısı olan Rabia'nın kontrolünü IŞİD'den geri aldığı bildirildi.

Musul'un yaklaşık 100 kilometre batısında bulunan Rabia kenti daha önce IŞİD'in eline geçmişti. Kente şafak vakti saldırı düzenleyen Peşmerge ve YPG güçleri (Halk Savunma Güçleri) kentin kontrolünü geri aldı. Ancak Kürt yetkililer yer yer bazı yerlerde çatışmaların devam ettiğini söylüyor. Rabia kenti Irak'ın kuzeyini Suriye'ye bağlayan ana yolu tutan bir kent.

BBC muhabiri Jim Muir Rabia'nın kontrolünün ele geçmesinin ve IŞİD'e destek sağlayan arterlerin kesilmesinin, kendilerine İslam Devleti adını veren radikal militanların Ağustos ayında ele geçirdiği Ezidi kenti Şengal'in geri alınabilmesi için de önemli bir adım olduğunu söylüyor.

IŞİD'in kenti ele geçirmesinin ardından dağlık alana kaçan Ezidiler, günlerce güneşte kayalık tepelerde beklemiş, dağlarda insanlık dramı yaşanmıştı.

Ezidi kadınların yüzlercesinin IŞİD elinde köle olarak satıldığına dair haberler de gelmeye devam ediyor.

Arınç: IŞİD Süleyman Şah'a çok yakın

Bu arada Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç IŞİD'in Türkiye'nin kendi toprağı saydığı Suriye'deki Süleyman Şah türbesinin etrafını kuşattığı iddiası ile ilgili olarak, "IŞİD militanlarının çok yaklaştığı söz konusudur. Ama askerlerimiz görevlerine şu an itibariyle devam etmektedirler" dedi.

Günün erken saatlerinde Kürt güçlerinin Irak'ın kuzeyinde IŞİD'e karşı üç cephede saldırıya geçtiği bildirilmişti.

Fransız Haber Ajansı AFP, Peşmerge içindeki ismi açıklanmayan üst düzey yetkililere dayanarak, Suriye-Irak sınırındaki Rabia kenti çevresinde, Musul'un kuzeyinde ve Kerkük'ün güneyinde saldırılar olduğunu belirtmişti.

 

 

Doğan Haber Ajansı da, Peşmergelerin bu sabah Rabia bölgesinde 30 ayrı noktaya operasyon düzenlediğini belirtti.

AFP'ye konuşan yetkili, kentin yaklaşık 60 kilometre kuzeybatısında bulunan Zumar'da da Peşmergelerin IŞİD'e saldırdığını belirtti.

Irak'ın en büyük baraj gölünün yakınlarında yer alan Zumar, Kürtler ile IŞİD arasındaki çatışmalarda kilit bir konumda bulunuyor.

Güneydeyse Peşmerge güçlerinin IŞİD'in elindeki Dakuk kasabası çevresindeki köyleri geri aldığı aktarılıyor.

Peşmerge Komutanı Westa Rasul AFP'ye, "Saad ve Halid köylerini özgürleştirdiler. Peşmerge, şiddetli bir muharebe ardından alanın tam kontrolünü sağladı" dedi.

Doğan Haber Ajansı ise "bu sabah, Peşmergelerin ve PKK'lıların Kerkük'e bağlı üç köye operasyon düzenlediğini, çatışmalar ardından iki köyün Kürt güçlerine geçtiğini" bildirdi.

Westa Rasul, Peşmerge güçlerinin Kerkük'ün 30 kilometre güneyindeki El Wahda köyüne ilerlediğini söyledi.

Üç ayrı çatışma alanında da ölü ve yaralılar olduğu aktarılıyor.

Bu arada koalisyon güçlerine bağlı uçakların Irak'taki hava saldırıları devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER