Gündem
  • 8.5.2013 18:35

Petrol boru hattında patlama!..

DİYARBAKIR'da merkeze bağlı Yemişalan ile Çiftlik mahalleleri yakınlarında bir iş makinesinin boru hattını patlatması sonucu kent merkezinden de izlenen yangın çıktı.

Yangın nedeniyle simsiyah dumanlar, yüzlerce metreye yükselirken, yangındaki alevler kent merkezinden de izlenebildi. Dumanın görülmesi ile uçak düştüğü yönünde dedikodular yayılmaya başlarken, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, "Merkez Bağlar İlçesi'ne bağlı Çiftlik ve Yemişalan Mahalleleri bölgesinde, DSİ'ye ait sulama kanalı inşaatında çalışan bir iş makinasının, bölgeden geçen doğalgaz veya petrol boru hattını patlatması sonucu yangın çıktı. Aldığımız bilgilere göre çok şükür ölü ve yaralı yok. Her ihtimale karşılık itfaiye ve ambulansları bölgeye sevkettik ve şuan yangın bölgesindeler. Yangın söndürme çalışmaları devam ediyor. İlk aldığımız bilgiler bunlar" dedi.

Vali Toprak: "Ceyhan ve Hatay'dan soğutma çalışmasını yapacak ekip yola çıktı"

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde petrol boru hattında çıkan yangının kontrol altına alınmasından sonra inceleme yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, "Ceyhan ve Hatay'dan soğutma çalışmasını yapacak ekip yola çıktı" dedi.
     Bölgede incelemelerde bulunun Vali Toprak, DSİ'ye ait sulama kanalında yapılan çalışma sırasında bir iş makinesinin boru hattını delmesi sonucu büyük bir yangının çıktığını söyledi.
     Toprak, çıkan yangından sonra tüm güvenlik birimleri ve itfaiye ekiplerinin en kısa sürede olay yerine geldiğini belirterek şöyle konuştu:
     "Şu anda yangın kontrol altına alındı. Teknik olarak kimyasallarla soğutma işlemi yapılması gerekiyor. Ceyhan ve Hatay'dan soğutma çalışmasını yapacak ekip yola çıktı. Bir kaç saat içerisinde burada olacaklar. En geç sabaha kadar soğutma çalışması sona erecek. Borudaki onarım çalışması tamamlanmış olacak. Önemli ölçüde yanık olduğu tespit edilen dozer operatörünün tedavisi Dicle Üniversitesi yanık bölümünde devam ediyor. Gerekirse Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla tedavisi için başka bir kente gönderilecek."
     Bölgedeki incelemelerinde Vali Toprak'a, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Hilmi Atabay da eşlik etti. 

DHA -aa

İLGİLİ HABERLER