Gündem
  • 30.6.2010 16:02

''PİTBULL''LAR DAVALIK OLUYOR

İZMİR - Baylan, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın genelgesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından ''tehlikeli ve saldırgan olduğu'' iddiasıyla pitbull cinsi köpeklerin toplanmaya başlandığını, bulunduranlara ağır para cezası getirildiğini söyledi. Baylan, kararın ardından ''Türkiye'de tehlikeli olduğu öne sürülen türlerin sokağa salınacağını veya yok edileceğini'' öne sürdü.
Bu cins köpekleri vahşileştirenlerin ya da dövüştürenlerin yakalanması yerine suçun köpeklere çıkartıldığını savunan Baylan, şunları kaydetti:
''Toplumun en zayıf halkası olan hayvanların hakları için hayvan hakları korumacıları olarak yıllardır taleplerimiz karşılanmamış, aksine keyfiyete dayalı genelge çıkartılmıştır. Biz, belediyelerden görevlerini yapmalarını, kısırlaştırma ve beslenme odakları kurmalarını talep ediyoruz. Hayvanların dövüştürülmesinin, yurt dışından hayvan girişinin engellenmesini istiyoruz. Çağ dışı uygulamayı kabullenmiyoruz.''
Demokratik haklarını kullanarak cuma günü kararı yargıya taşıyacaklarını ifade eden Baylan, ''Türkiye'deki tüm hayvan hakları örgütleri kararın durdurulması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe ile başvuracak. Cumartesi günü de Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan, İspanya başta olmak üzere bir çok ülkede hayvan severler, dernekler,Türkiye ile eş zamanlı eylem başlatacak'' diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER