Gündem
  • 26.6.2022 23:50

PKK 10 Kürt vatandaşı namaz kılıyor diye camide sıraya dizip katletti

PKK'nın Müslüman Kürt halkına yönelik Susa Katliamı'nın 30'uncu yılı...

PKK, 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Susa köyünde Müslüman halktan 10 kişiyi katletti.

PKK'nın "Susa Katliamı"nda hayatını kaybedenler anıldı - Anadolu Ajansı

26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı olan Susa (Yolaç) köyünün mescidinde ibadet eden Müslüman Kürtler PKK tarafından hedef alındı.

PKK'nın 'Susa Katliamı'nda hayatını kaybedenler anıldı

Yatsı namazından sonra köy camiine PKK tarafından düzenlenen saldırıda Müslüman halk kurşuna dizildi, katliamda 10 kişi hayatını kaybederken 5 kişi de yaralandı.

PKK'nın 'Susa Katliamı'nda hayatını kaybedenler anıldı - Anadolu Ajansı

Bölgede PKK'nın bir camide ibadet eden halka yönelik ilk saldırısı olarak kayda geçen Susa katliamı, 90'lı yıllarda PKK tarafından bölge halkına düzenlenen katliamlardan biriydi.

PKK'nin vahşi katliamlar dizisinin en büyük tanığı Susa

Diyarbakır'a 80, Silvan'a ise 5 kilometre uzaklıkta bulunan Susa köyü, saldırı döneminde İslami çalışmalarla anılan bir bölge olmuştu.

Katliam halen taze

Uzun süredir PKK tarafından tehdit edilen Susa, 26 Haziran 1992 gecesi PKK mensuplarınca basıldı. Camiden çıkan Müslüman halk esir edilerek kurşuna dizildi. Katliamda Hacı Ahmet ve oğlu Muhammed Emin Kantar, Zeki, Medeni, Said ve Meki Fidancı kardeşler, Muhammed Ali Uslu, cami imamı Abdulhalik Ugaş, Adnan Kantar ve Hüseyin Çetinkaya hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı.

Saldırıyı PKK üstlendi.

1998 yılında da ikinci kez hedef alınan köye saldırı tehdidi yapılarak halk bölgeden çıkarılırken, köye PKK unsurları yerleşti.

Susa Katliamı, Türkiye'de Müslüman halka yönelik saldırılar arasında anısı hala taze olan bir katliam olarak halen anılıyor.

Kaynak: Doğru Haber, Mepa News

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER