Gündem
  • 29.1.2021 10:23

PKK elebaşıları şimdi yandı!.. Zeplinler Kuzey Irak'a gitti

PKK terör örgütüne Kandil kıskacı..

Son dönemde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kuzey Irak ziyareti başta olmak üzere, sınır bölgesinde yapılan temasların sonuçları hükümetle paylaşıldı.

PKK yönetiminin Kandil’de yerleri belli olmasın diye farklı bölgelere saklandığı belirtilirken raporda özetle şu bilgiler yer aldı:

ASELSAN ZEPLİNLERLE TSK'YA LEVEL ATLATTI! - YouTube

- Son dönemde Türkiye sınırları içerisinde hareket kabiliyetini kaybeden PKK, Suriye’deki varlığını bölgedeki Kürt hareketlerine bıraktı. Buna karşılık, Irak’ta Talabani bölgesinde bazı faaliyetleri tespit edildi. Yerel güçlerle işbirliği sonucu eylem yaptığı saptandı. Bu süreçte Kürt yönetimiyle seri toplantılar yapıldı. PKK faaliyetlerine izin verilmesinin bölge yönetimine zarar vereceği, sonrasındaki gelişmelerden Türkiye’nin sorumlu tutulamayacağı ifade edildi.

Sınırlar artık zeplinle gözetlenecek

- Görüşmeler olumlu sonuç verdi. Hem Kürt bölge yönetiminin hem de merkezi Irak yönetiminin Türkiye’nin tezlerine destek verdiği öne sürüldü. Daha sonra gerçekleşen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ziyaretinin de sadece Irak’a değil, bölgedeki tüm ülkelere PKK ve terör grupları konusunda Türkiye’nin kararlılığını gösterme amacı taşıdığı ve olumlu sonuçlarının görüldüğü ifade edildi.

‘ZOOM’ DA YOK

- Raporda ayrıca, son bir yıl içerisinde sınır ülkelerinde 200’e yakın PKK yöneticisinin etkisiz hale getirildiği, üst yönetiminin ise Kandil’de farklı bölgelerde saklandığı, yerlerinin ortaya çıkmaması için zoom (internet üzerinden görüntülü görüşme) araması bile yapmadıkları bilgisi paylaşıldı. Ayrıca PKK’lıların yer değiştirirken, kadın ve çocukların da aralarında olduğu konvoyla yola çıktıkları ifade edildi.

ZEPLİNLİ GÖZETLEME

- Güçlü teknolojik altyapı ile yapılan takip ve istihbarat çalışmalarının terörle mücadelede önemli sonuçları görüldüğü belirtildi. Başarılı İHA ve SİHA kullanımının yanı sıra, sınır bölgelerinin gözetlenmesinde devreye giren zeplinlerin 15 gün havada kalarak 1000 kilometrelik bir mesafenin görüntülerini paylaştığı bilgisi verildi.

İşte TSK'nın yeni 'göz'desi

Türk Silahlı Kuvvetleri, terörle mücadele ve hudut güvenliğinde Türkiye'de bir ilk olacak 'Amerikan modeli'ne geçiyor.

Uzun zamandır tartışılan, sınırların zeplinle gözetlenmesi projesi hayata geçiyor. Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, gözetleme balon sistemlerini envantere alma çalışması başlattı.

Başta ABD, İngiltere ve Almanya ülkeler tarafından sınır güvenliği, operasyonel ihtiyaçlar, komuta kontrol ile keşif ve gözetleme maksatlı kullanılan kurşun geçirmez özellikli "Güdümlü Balon Sistemi- Aerostat" geliştirme çalışmalarını tamamlayan TSK, bu yeteneğini başta sınır hattı olmak üzere operasyonel olarak kullanacak.

Sistem, tedarik süreci tamamlandıktan sonra 2015 yılı içinde başta hudut güvenliğinden sorumlu Kara Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinde kullanılmaya başlayacak.

TERÖRİST VE KAÇAKÇILAR YANDI 

Zeplin adı da verilen sistem, başta terörist sızmalar ve kaçakçı terörü olmak üzere özellikle Suriye ve Irak sınırından yapılan sızmalarla kırsal alanlarda yuvalanan teröristleri tespit etmede kritik önem taşıyacak.

Güdümlü balon sistemi, yanıcı olmayan helyum gazı ile dolu olan bir balondan oluşan bir platform ve bu platform üzerine monteli, uzaktan komuta alabilen gece ve gündüz yaklaşık 4-10 kilometre yükseklikten 7-8 kilometre yarıçapındaki bir alanda, her türlü hareketi teşhis ve tespit edebilen üstün teknolojik yeteneklere sahip olacak.

Sistemin bir an önce devreye girmesi için G.Kurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar'ın özel hassasiyet gösterdikleri öğrenildi.

İHA'LARDAN DAHA UCUZ 

Bu sistemler 50-70 kilometre yarı çapında bir alanda ise gece ve gündüz, her türlü hareketi tespit etmesi yanında İnsansız Hava Araçlarından (İHA) daha az maliyet ve risk içeriyor.

Ayrıca işletim ve kullanımının daha kolay olduğu biliniyor. Kaynaklar, bu sistemlerin haftanın 7 günü günün 24 saati sürekli şekilde aynı bölgeyi gözetlemesi açısından da İHA'lardan daha avantajlı olacağını vurguladı.

GÖRÜNTÜLER ANINDA KOMUTA MERKEZİNDE 

Balonlu gözetleme sistemi, havadan tespit, teşhis, tanıma ve takip yapabiliyor. Sistem, takip edilecek hedefi otomatik olarak ya da operatör tarafından seçilebiliyor.

İstihbarat toplama amacıyla kullanılacak balonlara termal kamera ve sensörler yerleştirilecek. Balonlardan alınan görüntüler anında komuta merkezine aktarılacak.

KAYNAK: VATAN
Yedi Gündem

İLGİLİ HABERLER