Gündem
  • 6.7.2020 20:55

PKK elebaşılarından Sabri Ok Suriye’deki Kürt bölgesinden zorla çıkartıldı

PKK elebaşılarından Sabri Ok Suriye’deki Kürt bölgesinden zorla çıkartıldı

 Türkiye’nin talebi ve Rusya’nın baskısı sonucu PKK liderlerinden Sabri Ok’un Suriye’deki Kürt bölgesinden gönderildiği iddia edildi. Aynı baskının Suriyeli olmayan olmayan diğer PKK’lı hainler için de uygulandığı ileri sürüldü.

Suriye muhalefetine yakınlığı ile bilinen Cisr adlı internet sitesinin Kamışlı’dan bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Türkiye'nin talebi üzerinde Rusya Sabri Ok'un Suriye’den çıkması için Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) baskı uyguluyordu.

Aynı şekilde ABD’nin de Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG), Suriye ve Kürt bölgesine olası bir Türk saldırısına karşı “Kandil kadrolarına koruma sağlayamayacaklarını” bildirdiği belirtildi.

Cisr’e konuşan kaynak, “Bu baskının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) son günlerde Suriye’nin Kürt bölgesine yeniden bir saldırı gerçekleştirmek için harekete geçme niyeti göstermesinin ardından gerçekleştiğine” dikkat çekerek, TSK unsurları ile Türkiye destekli grupların son iki gün içinde çoğunluğu Kürt nüfusunun bulunduğu Dirbesiye, Hazra, Tişrin ve Hittin'deki sınır birliklerini harekete geçirdiğini de sözlerine ekledi.

Haberde ayrıca ABD’nin sonbahardan bu yana PKK liderlerinden Sabri Ok’un Bu bölgeden çıkarılması için sürekli PYD’ye baskı uyguladığı iddia edildi.

Site ayrıca Sabri Ok’un 2013’te Kandil’den Kamışlı’ya geçtiğini ve “Suriye’deki Kürt bölgesinin gerçek fiili lideri” olarak tanındığını yazdı.

YPG’yi yöneten PKK’lılar

Cilo başkan olsa da kendisinden üstte bir otorite var. Bu kişi Bahoz Erdal. Bahoz da talimatları Kandil’den yani Sabri Ok’tan alıyor.

İşte YPG’yi yöneten PKK’lılar

Erdal, Kandil’e atanınca yerine Nureddin Sofi geldi. Cilo’ya talimatları bu veriyor. Cilo ile (yardımcısı) Kahraman sadece lider takımda. Çok sayıda ofis var ancak anlaşmazlıklardan dolayı yeni isimler getirilemiyor.

Afrin’deki PKK ve YPG sorumluları Hacı Ahmet Hudro, Mahmut Berhudan ve (kadınlarda) Nocin. İdari olarak tüm bölge Halil Tefdem tarafından yönetiliyor.

Bahoz Erdal, ona talimat veriyor. Münbiç’i PKK liderlerinden İsmail Direk yönetiyor ama askeri sorumlusu Cemil Mazlum. Rakka’nın askeri ve sivil yöneticisi Avrupa’dan getirilen Hasan. Deyrizor’unki ise Polat Can ki kendisi PKK’nın önde gelen isimlerinden. Ben de Bahoz’la ilişkim sayesinde bir keresinde Kandil’den Murat Karayılan ile görüşme daveti almıştım. Giderken, fotoğraflarımız falan (basında) yayınlanırsa diye iptal ettiler.

Nureddin Sofi ise Karayılan’ın açıklama yaptığı sırasında oraya gitti. Sonra geri geldi. Gizlice gidip geliyorlardı. PKK, Salih Müslim’in ise basındaki rolünden yararlandı ve onu kullanmada başarılı oldu. Gerçekte hiçbir rolü yoktu. Özerk yönetim ilanı sırasında da salonda Müslüm’i 7. sıraya oturtmuşlardı. Hiçbir yeri yoktu bu projede.

İLGİLİ HABERLER