Gündem
  • 14.1.2020 14:41

PKK’lıların Kadir Abi’si

 

Kadir İnanır’ın, HDP’lilerle yan yana tiyatro oyunu izlemesine memleketi Ordu'dan büyük tepki

Kadir İnanır'a memleketi Ordu'dan tepki geldi. Terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklu bulunan HDP eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, bir tiyatro oyunu yazdı. O oyunu izleyenler arasında tanıdık isimler dikkat çekti. Terör tutuklusunun oyununu; Canan Kaftancıoğlu, Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu, Başak Demirtaş, Pervin Buldan en ön sırada izledi. O isimler arasında Kadir İnanır'ın yer alması ise sanatçının hayranlarını ve hemşehrilerini kızdırdı. Kadir İnanır'ın HDP'lilerle yan yana tiyatro oyunu izlemesi, yüzlerce şehit veren Ordu'yu ayağa kaldırdı. Ordulular Kadir İnanır'a 'CHP ile HDP'nin hangi oyun için bir araya geldiği belli. Senin böyle bir oyunun içinde ne işin var?' diye sordu.

kadir inanır selahattin demirtaş ile ilgili görsel sonucu"

CHP'nin tepkilerden çekindiği için HDP ile alenen kol kola giremediğini ama 'sevgisini böyle küçük oyunlarla' gösterdiğini düşünen Ordulular, yüzlerce şehit vermiş bir şehrin sanatçısını böyle bir karede görmekten rahatsız oldu. Bunu da İnanır'a "Onların oynadığı oyun belli ama senin gibi birinin böyle bir 'oyun'da ne işin var?" diyerek gösterdi. Bu arada sosyal medyada İnanır'a sitem tweetler'i atıldı. İşte onlardan birkaçı: 'Her türlü fikre saygım var ama terörist seviciliğe asla!', 'Senin yüzünden Ordulu olmaktan utandım...'

kadir inanır selahattin demirtaş ile ilgili görsel sonucu"

‘Kadir efendi’ polemiği
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cezaevindeki Selahattin Demirtaş’ın kitabından uyarlanan tiyatro oyununa çözüm sürecinin ‘Akil İnsan’ı sanatçı Kadir İnanır’ın da gitmesini sert bir dille eleştirdi. Soylu, “Eksik yapmışsınız Kadir efendi, o tiyatroya gidenler... O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün fotoğrafını da assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğrafını assaydınız” dedi. Kadir İnanır ise “Tek derdimiz barış olsun” yanıtını verdi.

kadir inanır selahattin demirtaş ile ilgili görsel sonucu"

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu önceki gece Kastamonu’da katıldığı bir programda, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, eski HDP Eş Genel Başkanı, tutuklu Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da izlediği tiyatro oyunu için şunları söyledi:

“İstanbul’da birileri bir tiyatroya gitmişler. Tiyatroya gitmek kabahat değil. Herkes hepimiz daha fazla tiyatroya gitmeli, çocuklarımızı tiyatroya göndermeliyiz. Bu güzel bir şey. Gittikleri tiyatro bu ülkenin insanını acıtan, o günleri hatırladığımızda biraz önce anlattığım tablolara bizim ulaşmamızı isteyenlerin oluşturduğu yazdıkları ve hep beraber karşısına geçip seyrettikleri bir tiyatro. Kobani olaylarını hatırlıyorsunuz değil mi? Her yeri yaktılar ve yıktılar. 39 kişiyi katlettiler bu ülkede. Talimatını kim verdi? PKK. Türkiye’ye talimatı kim taşıdı? O günkü HDP Eşbaşkanı Demirtaş ve onların merkez yönetim kurulu üyeleri. Selahattin Demirtaş tiyatro yazıyor, birileri de karşısına geçmiş o tiyatroyu seyredip alkışlıyorlar. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi, o tiyatroya gidenler... O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün fotoğrafını da assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğrafını assaydınız. Elinizdeki kanları tiyatro oyunlarıyla temizleyemezsiniz, bu milleti aldatamazsınız, bu milleti aldatamayacaksınız, bu milleti bölemeyeceksiniz. Bu millet tezgâhınızı da oyunlarınızı da anladı. Yurtdışından kulaklarınıza üflenen birtakım telkinlerle Türkiye’nin huzurunu bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değildir.”

KONUŞMAK İSTEMİYORUM
 Sanatçı Kadir İnanır ise Hürriyet’in Soylu’nun bu sözlerini hatırlatması üzerine “Konuşmak istemiyorum, bizim tek derdimiz barış olsun” demekle yetindi.  

İLGİLİ HABERLER