Asayiş
  • 4.10.2005 00:07

PKK'NIN İÇİNE KURT DÜŞTÜ : ÖCALAN DERİN DEVLET'LE Mİ BİRLİKTE

Fransız Le Monde gazetesi, PKK'nın İmralı'da bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın Türkiye'deki derin devletle işbirliği içerisinde olmasından şüphelendiğini yazdı.


Kuzey Irak'taki PKK kampına giren Le Monde, Türkiye'de demokratik reformlar gerçekleştirilirken gücünü korumak için 'iyi bir terörle mücadeleye' ihtiyaç duyan derin devletin Öcalan'a ihtiyaç duyabileceğini belirterek örgüt mensuplarının Öcalan'ın derin devletle gizli bir anlaşma içerisinde olmasından ve mesajlarının filtrelenmesinden kaygı duyduğunu yazdı. Öcalan'ın yakalanmasının ardından morali bozulan beş bin militanın örgütü terk ettiği ifade edilen haberde buna rağmen Öcalan'ın Türkiye'deki Kürtlerin 'sevgilisi' olmaya devam ettiği ve örgütün Türkiye'de ve yurtdışındaki kurumlarının Öcalan'a itaat etmeye devam ettiği belirtildi.


Kampa giren Le Monde'un Türkiye muhabiri Sophie Shihab, sadece örgüte bağlılığını kanıtlanmış kişilerin girebildiği kampa PKK'nın Avrupa'da faaliyet gösteren bir şubesi vasıtasıyla girdiklerini yazdı. PKK'nın 2002'den bu yana Avrupa Birliği ve ABD tarafından terör örgütü olarak tanınmasına rağmen yasaklamanın Avrupa'da teoride kaldığına dikkat çekilen haberde bunun hiç bir problem oluşturmadığı belirtildi.

Kamptaki kişilerin Türkçe konuştuklarını kaydeden Shihab, bir dağın üzerine Apo'nun aydan bile görülebilen dev bir portresi olduğunu yazdı.
Bölgedeki Kürt gruplar arasındaki mücadelenin bazen çok kanlı olduğunu yazan Le Monde muhabiri Shihab, PKK'dan ayrılan eski lider kadrosundan Nizamettin Taş ve Suriyeli Salah Sufi ile de görüştü. PKK'yı 'yarı Stalin-yarı tarikatçı bir örgüt' olarak niteleyen Taş, gazeteye 2003 yılında Öcalan'dan habersiz olarak CIA yetkilileriyle PKK'nın silahsızlandırılması konusunda üç kez görüştüğünü açıkladı.


17 yıl PKK'ya hizmet ettikten sonra örgütü terk ederek kendi örgütünü kuran Sufi ise, PKK'nın Suriye gizli örgütü ile işbirliği yaptığını belirterek PKK'nın kendilerini aradıklarını ve Suriye'de kurdukları Kürt partisinin liderini öldürdüklerini ileri sürdü. Haberde Sami'nin "Onlara korku veriyoruz. PKK, artık bir parti değil farklı gizli servis örgütlerinin organı. Dağlardaki çoğunluğu biz oluşturuyoruz. her şeyi onlara biz öğrettik" şeklindeki sözlerine yer verildi.


Kampta örgüt militanlarıyla bir araya gelen Le Monde muhabiri, PKK yöneticilerinden 'Cemal' kod adlı Murat Karayılan'la da görüştü. Karayılan'ın "ABD ve Avrupa Apo'dan vazgeçmemizi istiyor. Bu imkansız. O bizim gururumuz. Onu inkar edenin peşinden kimse gelmez" şeklindeki ifadelerine yer verilen haberde Karayılan'ın 2004'de örgütten ayrılan PKK'lı yöneticilerin çevresinde hiç kimseyi toplayamamasını da buna bağladığı dile getirildi.
Öte yandan Karayılan'ın, ABD'ye "Irak'taki 3,5 milyon Kürdün hakkını veren ABD nasıl oluyor da Türkiye'deki 20 milyon Kürdü görmemezlikten geliyor" diyerek tepki gösterdiği belirtilen gazete Karayılan'ın "Onların Saddam'ı düşürmesi bizi rahatsız etmedi. Hatta İslamcılara karşı onlara yardım ettik. ABD, Türkiye'nin bize saldırmasında yardım ederse bölgede istikrar kalmaz" şeklindeki sözlerine yer verdi. Haberde, ABD Dışişleri'nin Karayılan'ı 'Kürtlerin Zarkavisi' diye çağırdığı ifade edildi.

İLGİLİ HABERLER