Yaşam
  • 30.4.2007 08:13

PROFESÖR'DEN ŞAŞIRTAN SÖZLER:"KIZLAR 9 YAŞINDA EVLENEBİLİR"

İSTANBUL Tuzla Belediyesi’nin yeni evli çiftlere dağıttığı, içerisinde ‘Kızlar dokuz yaşında evlenebilir’, ‘Eşinizi iz bırakmadan dövebilirsiniz’ gibi görüşler ileri sürülen kitabın yazarı İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren hakkında, Uludağ Üniversitesi’nin bir yıldır devam eden disiplin ve ceza soruşturması sonuçlandı. Soruşturma sonunda, Prof. Dr. Döndüren’in kamu görevinden alınması için YÖK’e öneride bulunulurken, hakkında cezai işlem yapılması için alınan ‘lüzumu muhakeme’ kararı Tuzla Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi.


      İstanbul Tuzla Belediyesi’nin yeni evli çiftlere dağıttığı, Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren’in yazdığı ‘Delilleriyle Aile İlmihali’ adlı kitap tepkilere neden olmuştu. İçersinde, ‘Kızlar dokuz yaşında evlenebilir’, ‘Eşinizi iz bırakmadan dövebilirsiniz’ gibi önerilerin bulunduğu kitap hakkında CHP Tuzla İlçe Örgütü Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunurken, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ise yaptığı yazılı açıklamada, “Döndüren’in mensubumuz olmasından utanç duyuyoruz'' dedi. Atatürkçü gürüşüyle tanınan Prof. Dr. Yurtkuran, Prof. Dr. Döndüren hakkında, yasal ve idari işlem başlattıklarını duyurmuştu.


      CHP Tuzla İlçe örgütünün suç duyurusu talebine ise C.Savcılığı, Prof. Dr. Döndüren’in devlet memuru olması ve hakkında ‘lüzumu muhakeme’ kararı bulunmaması nedeniyle görevsizlik kararı verdi.
     
      ÜNİVERSİTEDEN ATILABİLECEK
      Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’nün üç öğretim üyesi tarafından sürdürülen soruşturma, kanıtların toplanıp, Prof. Dr. Döndüren’in ifadesinin alınmasından sonra tamamlandı. Soruşturma sonunda Prof. Dr. Döndüren’in kamu görevinden çıkartılması için YÖK’e öneride bulunulurken, Tuzla Cumhuriyet Savcılığ’nın soruşturma başlatması için de lüzumu muhakeme kararı çıkartıldı. Çıkartılan bu kararı içeren dosyalardan biri Tuzla Cumhuriyet Savcılığı’na diğeri ise Danıştay’a gönderildi.


      YÖK’ün soruşturma sonucunu kabul etmesi halinde, Prof. Dr. Hamdi Döndüren’in kamu görevine son verilip üniversiteden çıkartılacak.

İLGİLİ HABERLER