Dünya
  • 22.10.2020 23:57

Putin : Erdoğan Karabağ konusunda çok sert, Karabağ sonsuza kadar işgal altında tutulamaz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumunun çok sert olduğunu fakat ortak bir yol bulabileceklerini ifade etti.

Putin, karabağ'ın işgaliyle ilgili, "Azerbaycan topraklarının önemli bir kısmının kaybolduğu belirterek, "durum sonsuza kadar devam edemez" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Karabağ sorununun çözümüne yardım edeceğini umuyor. Putin bu açıklamayı Perşembe günü Valdai Kulübü'nün bir toplantısında yaptı,

"Bir kez daha, her iki ülkenin (Azerbaycan ve Ermenistan) dışişleri bakanları bize [Moskova'ya] geldi. 23 Ekim'de Washington'da buluşacaklar. Amerikalı ortaklarımızın bizimle birlikte hareket etmelerini ve anlaşmaya yardım etmelerini umuyorum. En iyisini umalım, "dedi Rus lider.

Putin aynı zamanda "Azerbaycan topraklarının önemli bir kısmının kaybedildiği böyle bir durumun sonsuza kadar devam edemeyeceğini" kaydetti.

Rusya cumhurbaşkanı, "Yıllar içinde biz [Rusya], durumu istikrara kavuşturmak için bu krizi çözmek için çeşitli seçenekler önerdik," diye ekledi. "İnanın bana, yoğun bir yakınlaşma çalışmasıydı. Bazı noktalarda biraz daha, bir adım daha var gibi görünüyordu ve bir çözüm bulacağız. Maalesef bu olmadı ve bugün en kötü haliyle bir çatışmamız var. Ve trajedi, insanların ölmesi. "

"ANLAŞMAZLIKLARDA ÖDÜN VERECEK NOKTALAR BULMALIYIZ"

Rusya ve Türkiye'nin Güney Kafkasya'daki duruma ilişkin tutumlarının örtüşmediğini ve Moskova'nın siyasi çözüm bulunmasından yana olduğunu söyleyen Putin, Türkiye'yle olan görüş ayrılıklarından kaygı duymadıklarını anlaşmazlıkları konusunda ödün verebilecekleri noktalar bulmaları gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın en önemli fikir kulüplerinden olan Valday Tartışma Kulübü'nün geleneksel toplantısına telekonferans yoluyla katıldı. Putin, toplantıda birçok önemli konuya değindi. Dağlık Karabağ'daki çatışmalara değinen Putin, Türkiye'nin, Dağlık Karabağ konusundaki konumundan bahsetti. Devlet Başkanı Putin, “Birilerinin bizim arabuluculuğumuza ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum. Türkiye ve Fransa, kendi aralarındaki ilişkileri bizzat düzenleyebilecek kapasitede birer ülke. Erdoğan'ın tutumu ne kadar sert görünürse görünsün, onunla ortak dil bulunabileceğini biliyorum. Bu nedenle durumun normale döneceğini düşünüyorum. Biz, diğer ülkeler arasındaki çatlakları hiçbir zaman suistimal etmedik. Türkiye ile Rusya arasındaki etkileşim önemli. Türkiye ile işbirliği hacmimiz artıyor. Türkiye ve Rusya için ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu daha detaylı şekilde anlatabilirim” dedi.

Konferansta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın politikaları ile ilgili görüşlerini aktaran Putin, “Erdoğan'ın bağımsız politika izlediğini biliyorum. Her türlü baskıya rağmen, Türk Akım Projesi'ni Erdoğan'la oldukça kısa süre içinde gerçekleştirdik. Kuzey Akım 2 için ise Avrupa'yla yıllardır sürüncemedeyiz. Avrupa, projenin uygulanması için egemen şekilde hareket edemiyor ancak Türkiye ile çok hızlı şekilde uyguladık. Ulusal çıkarlarının farkında olan Erdoğan, bunu yapacağımızı söyledi ve yaptık. Erdoğan'ın konumu tutarlı. Kırım'ı tanımıyor. Dağlık Karabağ'ı tanımıyor. Herkesle ısrarlı bir şekilde çalışmamız gerekir, sabırlı olmamız gerekir, ki bunu yapıyoruz ve herkese, duruşumuzun doğru olduğunu kanıtlıyoruz. Bu duruşumuzu savunmaya devam edeceğiz. Orada konumlarımız ve yaklaşımlarımız örtüşmüyor, uzlaşma aramamız gerekiyor. Biz, bu tür tartışmalı konuların güç yardımıyla, silah yardımıyla değil, diplomatik mecrada, müzakere masasında çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Evet, görüşmelerin 30 yıldır devam ettiğini ama bir faydası olmadığını söyleyebilirsiniz. Bence bu, ateş etmeniz gerektiği anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER