Gündem
  • 19.2.2020 00:29

Putin'in Esad inadı!.. Rusya Türkiye'yi değil Suriye'yi seçti

Rusya Esad konusunda geri adım atmıyor... Türkiye ile Rusya arasında İdlib konusunda bir aydır süren görüşmelerden yine bir sonuç çıkmadı... Defalarca masaya oturmamıza rağmen Rusya bir milim geri adım atmayarak tavrını Esad'dan yana kullandı. Masaya getirdiğimiz bütün talep ve tekilfleri elinin tersiyle iten Rusya, Esad'a destek inadını sürdürdü.
Rusya'nın bu inadı Türkiye'yi son derece rahatsız etti. O rahatsızlık Külliye'den gelen açıklamalara da yansıdı..

KÜLLİYE KIZGIN

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'deki Kabine Toplantısı sonrasında İdlib'de yaşanan gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kalın, 'Rus Heyeti ile görüştük, İdlib'de bizim temel çizgimiz, Soçi Mutabakatı'na geri dönülmesidir. Şu an itibari ile çıkan karar görüşmelerin devam etmesi yönünde' ifadelerini kullandı.

Rus tarafından gelen bazı açıklamaların sahadaki gerçekleri doğru yansıtmadığına işaret eden Kalın, "Görüyoruz, özellikle 'Değişen şartlar dikkate alınarak haritanın yeniden çizilmesi gerekiyor.' şeklinde birtakım değerlendirmelerin yapıldığını görüyoruz. Burada bu hususu tashih etmek isterim. Öncelikle değişen şartlar, sahanın gerçekleri değil empoze edilen şartlardır." ifadesini kullandı.

RUSYA'DAN İDLİB AÇIKLAMASI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İdlib'deki duruma ilişkin, Rusya ve Türkiye'nin Suriye'ye ilişkin anlaşmalara bağlılığını teyit ettiğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk ve Rus heyetlerinin İdlib konusunda yaptığı görüşmelerin ardından yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, iki ülke heyetlerinin 17-18 Şubat'ta yaptığı görüşmede, İdlib'deki gerilim çerçevesinde Suriye'de sahadaki durumun detaylı şekilde müzakere edildiği belirtildi.

"Her iki taraf da terörle mücadeleye devam ederken gerginliği azaltmak ve insani durumu hafifletmek için gereken önlemleri sağlayan mevcut anlaşmalara bağlı kalmayı teyit etti." ifadesine yer verilen açıklamada, "Görüşmede, İdlib ve Suriye'nin diğer bölgelerinde uzun vadeli güvenlik ve istikrarın sağlanmasının ülkenin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne bağlılık temelinde mümkün olduğu vurgulandı." denildi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Oleg Juravlyov, ABD koalisyonunun Suriye’de kontrolü altında bulunduğu bölgeyi yoğun bir biçimde silahlandırdığını belirterek, “Bu silah Türk askerlere ve sivillere karşı kullanılıyor” dedi.

Yorumlar (3)

  • - EKONOMİST

    Ülkesi işgal edilen ESAD kurtuluş savaşı başlattı; şimdi düşman grup onlara Sevr'i parçalanmayı dayatıyor PUTİN'de Lozanı öneriyor.

  • - CUMHUR

    Asıl katil PUTİN miş onu muhatap alanlara yalaklık yapanlara yazıklar olsun.!

  • - Niye geri adım atsın ki

    Adam kendi vatanını koruyor niye geri adım atsın Bu da dorumy?

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER