Eğitim
  • 22.7.2009 17:19

REKTÖR AÇIKLAMA YAPTI… BAHÇELİ'NİN KARDEŞİ NİÇİN GÖREVİNDEN ALINDI?

Açıklamada "Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Lütfi Baydar, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Semiha Bahçeli'nin bu görevinden alınmasını üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği'nin 4/a maddesine göre uygun görmüştür" denildi.

Rektör'ün görevden aldığı Semiha Bahçeli'nin 17 Temmuz 2009 tarihi itibari ile bu görevinden ayrıldığı ve Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'ndeki görevine ve öğretim üyeliğine döndüğü bildirildi.

Rektörlükten yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bilindiği gibi Rektör Yardımcılığı görevi 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13/a maddesinde düzenlendiği şekliyle ataması Rektör tarafından gerçekleştirilen bir görevlendirmedir. Bu kanuna paralel olarak çıkarılmış bulunan Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliğinin 4/a maddesinde de 'Rektör Yardımcıları Rektör tarafından beş yıl için atanır. Rektör gerekli gördüğü hallerde yardımcılarını değiştirebilir.' denilmektedir. Sayın Bahçeli'nin Rektör Yardımcılığı görevinden alınması yasa ve yönetmeliklerin Rektöre tanıdığı bu yetki çerçevesinde gerçekleşmiştir. SDÜ Rektörlüğü bu konuda kamuoyunda oluşabilecek hatalı algılamaları ortadan kaldırmak açısından bu açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duymuştur. SDÜ Rektörlüğü Prof. Dr. Semiha Bahçeli'ye akademik hayatında başarılar dilemektedir."

İLGİLİ HABERLER