Dünya
  • 29.7.2009 11:29

RESMİ MAKAM OTOSUNU ÇALDIRAN ALMAN SAĞLIK BAKANI'YA BÖYLE DALGA GEÇTİLER

Tatil yapmak için gittiği İspanya’da resmi makam otosunu kullanan ve aracını çaldıran Alman Sağlık Bakanı, eğlenceli bir reklam kampanyasına malzeme oldu...

Bir otomobil kiralama şirketi vakit geçirmeden eğlenceli bir reklam kampanyası başlatarak büyük ilgi topladı. Reklamlarda Sağlık Bakanı Ulla Scmidt'in düşünceli fotoğrafını kullanan şirket, “Resmi makam aracıyla tatile gitmek mi? Hiç gereği yok, çünkü Alicantede de Sixt var” ifadelerini kullandı. Büyük ilgi toplayan reklamda ayrıca, kiralanan otomobillerin “hırsızlığa karşı sigortalı olduğu” da hatırlatıldı.


SPD zor durumda
Sosyal Demokrat Partili (SPD) Sağlık Bakanı'nın Alicante'de tatilini geçirdiği dönemde, zırhlı makam aracını özel şoförüyle birlikte Berlin'den İspanya'ya getirtmesi ve aracın çalınması, Alman kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor.

Skandal, 27 Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesinde SPD'yi zor durumda bırakırken, partisi Schmidt'i savundu. SPD Genel Sekreteri Hubertus Heil, Sağlık Bakanı Schmidt'in yasa dışı hiçbir icraatının olmadığını ve kendisinin iyi bir bakan olduğunu, yıpratılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.


Muhalefet hesap soruyor
Sağlık Bakanı, İspanya'da tatilinin yanı sıra, bu ülkeye yerleşen Almanların durumuna ilişkin görüşmeler yaptığını, bu amaçla resmi aracını getirttiği savunmasını yapmıştı. Alman muhalefeti ise doğru olanın, Bakanın tatili için özel bir otomobil kiralaması ve resmi temasları için de Madrid Büyükelçiliği'nin ayarlayacağı bir resmi aracı kullanması olduğunu savunuyor. Muhalefet, bakanın karıştığı skandal hakkında hesap vermesini istiyor.

Schmidt makam aracından ayrılamıyor Alman basınında çıkan haberlere göre Sağlık Bakanı daha önce de yurt dışı tatilleri sırasında makam aracını yanında götürdü. Alman Vergi Mükellefleri Derneği'ne göre Bakan Schmidt'in yalnızca son İspanya ziyaretinde özel makam aracı ısrarı nedeniyle devlet bütçesine getirdiği yük 10 bin euro.

İLGİLİ HABERLER