Spor
  • 28.6.2008 16:20

ROSETTI BAŞLATTI ROSETTI BİTİRİYOR

VİYANA - 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri 9 Haziran'da Basel'deki İsviçre'yle Çek Cumhuriyeti arasında oynanan A Grubu karşılaşmasıyla başlamıştı. Bu maçtan sonra 29 karşılaşma daha oynandı ve Euro 2008'in 31. ve son maçı ise Viyana'da oynanacak final maçıyla son bulacak. Final karşılaşmasının en dikkat çekici yanlarından birisi ise karşılaşmayı yönetecek olan İtalyan hakem Roberto Rosetti. Zira Rosetti, turnuvanın açılış maçı olan İsviçre-Çek Cumhuriyeti karşılaşmasında da düdük çalmıştı.
Şimdi ise Avrupa'nın en büyüğünü belirleyecek olan final karşılaşmasını yönetme görevi verilen 40 yaşındaki İtalyan hakem, hem turnuvanın açılış maçını hem de final maçını yönetme onuruyla taçlandırıldı.
Bir hastanede yönetici olarak çalışan Roberto Rosetti, ana dili olan İtalyanca'nın yanı sıra Fransızca ve İngilizce konuşuyor. Boş zamanlarında tenis oynamaktan hoşlanan ve kitap okumayı seven Rosetti, hem açılış hem de final maçını yönetecek olmasının kendisi için "büyük bir onur" olduğunu ifade ediyor. Rosetti, final maçında düdük çalacak olmasının hayatındaki en önemli anlarından birisi olacağını ifade ederken, hakem olmayı ise en büyük tutkularından birisi olarak ifade ediyor.
1996 yılından beri İtalya'da profesyonel olarak maç yöneten Rosetti, 2002 yılında FIFA kokartı taktı. Aynı yıl Danimarka'da düzenlenen 17 Yaş Altı Avrupa Futbol Şampiyonası'nda görev aldı. 2003 yılındaki 20Yaş Altı Dünya Kupası, 2005 Konfederasyon Kupası ve 2006 Dünya Kupası Finalleri Rosetti'nin düdük çaldığı diğer organizasyonlar oldu. 2006 Dünya Kupası'nda dört maç yöneten Rosetti, kendisinden önceki İtalyan hakemlere oranla bir dünya kupasında en çok maç yöneten hakem olarak dikkat çekti.
2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri'nde açılış maçının yanı sıra D Grubu'ndaki Rusya-Yunanistan karşılaşmasında da düdük çalan Rosetti, A Milli Takım'ın penaltılar sonucu yarı finale yükseldiği tarihi Hırvatistan maçında da çeyrek final hakemiydi.
İtalyanların dünyaca ünlü hakemi Pierluigi Collina, Rosetti'nin final maçına verilmesinin, İtalyan hakemlerinin son yıllarda şike skandallarıyla bozulan imajının düzelmesi açısından çok önemli bir gelişme olduğunu ifade ediyor. Collina, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bu İtalyan hakemlerine tekrar güven duyulduğunu gösteriyor. Rosetti, üstün performansıyla bunu hakketti" dedi.
Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Michel Platini de, Rosetti'nin final maçına verilmesinin İtalya için bir işaret olduğunu vurgulayarak geçmiş yıllarda yaşanan hakem skandallarının geride kaldığını ifade eden isimler arasında yer aldı.
Bu arada, Almanya'nın Çek Cumhuriyeti'ni altın golle 2-1 devirerek zafer ulaştığı 1996 Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde de bir İtalyan hakemin düdük çalması Almanlar arasında 'İtalyanların uğuru' olarak adlandırılıyor ve İspanya karşısında da bu uğurun işlemesi bekleniyor. İngiltere'nin ev sahipliği yaptığı Euro 96'nın final maçını İtalyan Pierluigi Pairetto yönetmişti.

İLGİLİ HABERLER