Dünya
  • 17.1.2020 09:56

Ruhani'den uranyum açıklaması

ABD'nin zoruyla Avrupa tarafının İran'la nükleer anlaşmayı tümden geçersiz hale getirip Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarını geri getirebilecek adımlar atarken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den meydan okuyan bir açıklama geldi.

İran Devlet Televizyonunda yayımlanan bir konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı, dünya güçleriyle 2015'te imzaladıkları nükleer anlaşma öncesinden de fazla uranyum zenginleştirmekte olduklarını söyledi.

Hasan Ruhani, "Anlaşmaya varılması öncesinden daha fazla uranyum zenginleştiriyoruz. İran'a yönelik baskının artmasına rağmen ilerlemeye devam ediyoruz" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Mayıs 2018'de anlaşmadan çekilip yaptırımları yeniden yürürlüğe sokarken, dünyaya 'İran’ın 3 aydan fazla dayanamayacağını' söylediğini hatırlatan Ruhani, tüm zorlama ve baskılara rağmen İran milletinin 'bugün daha güçlü olduğunu' savundu.

İran Cumhurbaşkanı, 'Tahran'ın dünya ile işbirliği yapabileceği ispatladığını, ama karşısındaki tarafın güvenilir olmadığını, öngörülmez olduğunu ve hiçbir uluslararası kural ve norma uymadığını ve bunun işi zorlaştırdığını' belirtti.

KAYNAK : YENİ AKİT

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER