Sağlık
  • 30.6.2014 18:48

Rus anneden 'doktorlar kızımı vermiyor' iddiası

Anne Julia Efimenko, hastanenin çocuğunu vermediğini, organlarının satılacağı endişesi taşıdığını iddia etti. Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi ise iddianın doğru olmadığını söyledi.
Mahmutlar Mahallesi'ndeki bir sitede annesi Julia Efimenko ile tatil yapan Ekaterina Efimenko, havuza düştü. Site görevlileri tarafından fark edilerek sudan çıkarılan Ekaterina Efimenko, çağrılan ambulansla Alanya Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı. 20 gündür yoğun bakımda tedavisi sürdürülen Efimenko, yapılan tedaviye olumlu sonuç vermedi. 20 Haziran'dan beyin ölümü gerçekleşen Efimenko, halen yaşam destek ünitesine bağlı.

Rus çocuğun annesi Julia Efimenko ülkesindeki bir haber ajansına verdiği röportajda, kızını Alanya'daki hastaneden alarak ülkesine götürmek istediğini ancak, hastane yetkililerinin buna izin vermediğini iddia etti. Kendisine organ bağışıyla ilgili evrak imzalatıldığını, bundan dolayı tedirgin olduğunu anlatan anne Efimenko, kızının organlarının satılacağı endişesi duyduğunu kaydetti.

HALEN YOĞUN BAKIMDA

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İsmail Başaran, Julia Efimenko'nun iddialarına cevap verdi. Ekaterina Efimenko'nun hastaneye gelmeden önce kalbinin durduğunu, acil serviste yapılan müdahalenin ardından yeniden kalbin çalıştığını belirten Başhekim Başaran, şöyle dedi:

"Çocuğun kalbini çalıştırmamıza rağmen solunumu dönmedi. Cihaza bağlı olarak yoğun bakım ünitesinde takip etmeye başladık. Ancak durumu kötüye giden Ekaterina Efimenko'nun 27 Haziran Cuma günü beyin ölümü gerçekleşti. Buna rağmen tedaviyi sonlandırmadık ve yaşam destek ünitesine bağladık. Ancak artık bir beklentimiz yok. Kendisi halen yoğun bakımda."

"ORGANLARINI BAĞIŞLAMAK İSTEMİYORUM"

Ailenin ve sigorta şirketi yetkililerinin Ekaterina Efimenko'yu ülkesine götürmek için çabaladığını belirten İsmail Başaran, "Tam donanımlı bir uçak veya helikopter sağlandığı takdirde tabii ki götürebilirler. Yoksa buradan ölüm gerçekleşmediği sürece götürme şansları yok. Yoğun bakım şartlarını karşılayan bir durum olursa nakil işlemi gerçekleşebilir. Annenin Rusya'daki bir haber ajansına verdiği röportajdaki iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Biz anne Julia Efimenko'ya, 'Kızımın organlarını bağışlamak istemiyorum' yazılı bir evrak imzalattık. O sanırım bunu yanlış anladı" dedi.

Görkem ÇANCI/ ALANYA(Antalya), (DHA)- 

İLGİLİ HABERLER