Dünya
  • 12.3.2020 22:00

Rus halkından Putin'e sert tepki

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e 12 yıl daha başkanlık yolunu açacak anayasa değişikliğinin kabul edilmesi tepkiyle karşılandı. Rus halkı, alınan karara “Eğer 20 yıl onun yönettiği ülkede daha iyi yaşam şartları oluşmadıysa, bundan sonra da olmaz” diyerek tepki gösterdi.

Putin’e 2024 sonrası 12 yıl daha başkanlık yolu açacak anayasa değişikliği Duma’da kabul edilmesi Rusya’da farklı tepkilere yol açtı. Bazı vatandaşlar, “Bu kadar oyuna, anayasa değişikliğine ne gerek vardı? Baştan söyleyip ömürboyu başkanlık ilan etse daha iyiydi' dedi.

Henüz mevcut görev süresinin dolmasına 4 yıl kala, Putin'e 2024 sonrası 12 yıl daha başkanlık yolu açacak anayasa değişikliği Duma'da kabul edildi.

Rus liderin, “ülkede siyasi istikrarı korumak ve iktidar boşluğu oluşturmamak için” erkenden gündeme getirdiği savunulan anayasa değişikliği 22 Nisan'da referanduma sunulacak.

“Evet” oyu çıkarsa, Anayasa Mahkemesi de “2 dönem, yani 12 yıldan fazla kimse başkanlık yapamaz; mevcut başkan hariç” şeklimde özetlenebilecek maddeye itiraz etmezse, Putin'in iktidarını 2036'ya kadar uzatacak yol açılmış olacak.

Bu arada yasa, birden fazla kişinin yapacağı protesto gösterileri için önceden izin almayı şart koştu.

Peki Rusya halkı, “sokaktaki adam” buna ne diyor?

Kommersant gazetesine konuşan vatandaşlarının hiç birinin soyadını açıklamaması dikkati çekiyor.

Putin'in yeni dönemde de başkan olma ihtimalini 'korkunç' bulan emekli Yelena, “Eğer 20 yıl onun yönettiği ülkede daha iyi yaşam şartları oluşmadıysa, bundan sonra da olmaz” diyerek tepkisini dile getiriyor.

53 yaşındaki hemşire Karolina, Putin'in iki dönem daha başkanlık yapma ihtimalini “kabus” diye niteliyor: “Gençlere yol açmak lazım.”

60 yaşındaki Sbiriyalı Larisa, Putin'in ülkede alternatifi olmadığını söylüyor: “Gerçi ben hep Jirinovski'ye oy veriyorum ama o artık yaşlı” diyor.

45 yaşındaki Denis, “İstikrar diyorlar, nerede? İktidarda istikrar var, hayatta yok. Putin'in 20 yılda başarısını göremiyorum” diye dert yanıyor.

16 yaşındaki öğrenci Vlad'ın görüşü: “Yeni birisi gelse, aç bir kurt gibi daha fazla çalacak. Putin çalıyor mu çalmıyor mu bilmiyorum, ama diğerlerine çalacak fırsatı veriyor.”

Gazeteye konuşan farklı yaş ve meslek gruplarından bazı vatandaşların görüşleri de şöyle:

“Eğer Putin kalırsa çok kötü olur. Çünkü sosyal olmayan politikalar güdüyor. Bize ne olacağına sadece o karar veriyor.”

“Eğer kendisi kalmak istiyorsa ona kim hayır diyebilir ki? Her şeye kendisi karar veriyor.”

“E hani kendisi gideceğini söylemişti? Ne oldu?”

“Durum üzücü. Demek Kuzey Kore gibi yaşayacağız. Moskova'da mitinglere de katıldım ama sonuç yok. Bence şansımız yok. Kalifiye olanlar gitti, olmayanlar kaldı zaten.”

“Galiba Putin iktidarı, hiç bıkmayacak…”

“Umarım devam etmez. Çünkü 20 yılda yaptıkları başarılı olmadı…”

"Bu kadar oyuna, anayasa değişikliğine ne gerek vardı? Baştan söyleyip ömürboyu başkanlık ilan etse daha iyiydi."

"Anayasa Mahkemesi'nin adaylığın önünü kesecek bir karar verme şansı mı var?"

"Putin devrinde doğanların Putin devrinde ölme şansları var!" (Twitter)

 

İLGİLİ HABERLER