Dünya
  • 29.5.2020 12:12

Rusya kendi günlük ölüm rekorunu kırdı

Dünya genelinde 6 milyona yakın kişiye bulaşan corona virüs salgınının en çok etkilediği ülkelerin başında ABD, Brezilya ve Rusya geliyor. Brezilya ve Meksika'dan peş peşe son dakika haberler gelmeye devam ediyor. Brezilya'da ölü sayısı 26 bini geçerken vaka sayısı 438 bini aştı. Meksika'da ise ölü sayısı hızla artıyor.

Rusya  Cuma günü 8.572 yeni koronavirüs enfeksiyonu doğruladı ve ülkenin resmi vaka sayısını 387.623'e getirdi. Dün 232 kişi öldü bu rekor oldu ve toplam ölü sayısı  4.374'e ulaştı Son 24 saat içinde iyileşen kişi sayısı 8.264 idi.

 

Yetkililer, birkaç hafta önce salgının zirvesi sırasında kabul edilen hastane hastalarının ölümlerine atfederek, Mayıs ayına göre Nisan ayına göre daha yüksek bir ölüm oranı öngördüler.

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Çarşamba günü ülkenin virüs durumunda istikrara kavuşma eğilimi gösterdi ve Cuma günkü yeni vaka sayısı altıncı gün için 9.000'in altındaydı.

En kötü etkilenen şehir olan Moskova'da 2.332 yeni vaka vardı.

Çarşamba günü Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, 1 Haziran'dan itibaren gıda dışı dükkanları yeniden açmak ve insanların maskelerle yürüyüşe çıkmasına izin vermek gibi kilitleri kaldırmaya yönelik yeni adımlar duyurdu.

Rusya, ABD ve Brezilya'nın arkasında 379.051'de dünyanın üçüncü en fazla sayıda onaylanmış vakasına sahiptir.

İLGİLİ HABERLER