Dünya
  • 29.5.2020 13:37

Rusya Libya'da yeni bir savaşı göze alamaz

Rusya'nın Libya'daki son adımları: Moskova ikinci bir Suriye savaşı yaşamak istemiyor

Türkiye'nin Libya'da meşru hükümete verdiği askeri desteğin ardından, Trablus'taki savaşın dengesi tamamen değişti. Libya ordusu, Trablus'un batı kıyılarını ve stratejik Vatiyye Üssünü ele geçirirken, Hafter saflarındaki 2 binden fazla Rus paralı asker de şehrin güneybatısından çekilmek durumunda kaldı. Rus askerlerinin ve savaş uçaklarının Libya'nın merkezinde yer alan Cufra Hava Üssü'ne konuşlandırılması, "Moskova'nın Libya stratejisi değişiyor mu?" sorusunu da beraberinde getirdi. Uzmanlara göre, Suriye'de uzun ve maliyetli bir savaş yaşayan Rusya, Libya'da benzer durumu yaşamak istemiyor ve Birleşik Arap Emirlikleri, başkentin güneyinde Wagner'in boşluğu doldurmaya çalışıyor.

Libya ordusunun, Trablus'un batı kıyılarını Hafter'den temizledikten sonra stratejik Vatiyye Üssü'nü de ele geçirmesi savaşın kaderini değiştiren bir gelişme oldu.

SİHA'ların çok yoğun olarak kullanıldığı operasyon bütün dünyada geniş yankı bulurken, kısa süre sonra Rus paralı askerleri Trablus'un güneyinden çekilme kararı aldı.

Libya'da merkezi bir noktada bulunan Cufra Hava Üssü'ne 14 adet Rus savaş uçaklarının konuşlandırılması ve 2 binden fazla Wagner askerinin bu üsse nakledilmesi "Rusya, Libya'da strateji mi değiştirdi?" sorusunu da beraberinde getirdi.

Clingendael Enstitüsü'nden Libya uzmanı Jalel Harchaoui, son gelişmeleri Yeni Şafak'a değerlendirdi.

Moskova için Suriye ile Libya arasında stratejik önem açısından ciddi farklılıklar olduğunu söyleyen Harchaoui, şunları söyledi:

"Rusları Suriye'de yakından gördük ve oldukça realist hareket ettiler. Beşşar Esed'in koltuğunu kaybetmesi Ruslar için tahayyül bile edilemezdi. Bu sıcak denizlere tek erişim noktaları olan Tartus Deniz Üssü'nü kaybetmek anlamına gelecekti. Bu nedenle rejimin ayakta kalması gerekiyordu."

YENİ BİR SAVAŞI GÖZE ALAMAZLAR

Suriye'de uzun süren savaşın ardından Rusya'nın benzer bir senaryoyu Libya için harekete geçirmeyeceğini belirten Harchaoui, "Bu mantığı Libya'da uygulamak istemeyeceklerdir. Savaşlar uzun ve maliyetli bir şeydir. Bu stratejiyi Libya'da uygulamanız sizi başarısız kılar. Libya, Rusya için uzak bir bölge ve her şeyden önemlisi Trablus'ta savaşmaya karar verselerdi çok fazla kan dökülmesine ve ciddi bir çatışmanın içerisine girmeleri anlamına gelecekti. Bu aynı zamanda ABD ve Avrupa gibi ülkelerle kriz yaşamanız demek" dedi.

İLGİLİ HABERLER