Gündem
  • 20.5.2022 10:21

Rusya Ukrayna'ya saplandı, Putin Komutanları görevden aldı

Putin başarısız komutanları kovdu..

İngiliz istihbaratı, Rusya lideri Vladimir Putin, performansından memnun olmadığı bazı komutanları kovduğunu bildirdi.

Buna göre tank birliği komutanı general Serhiy Kisel, Harkov’daki başarısızlık yüzünden; Karadeniz filo komutanı amiral Igor Osipov ise Moskova kruvazörünün batması nedeniyle görevden alındı. Daha önce de Putin’in başka generallerini kovduğu yönünde iddialar Batı basınında yer almıştı.

‘SAVAŞA ODAKLANMIYORLAR’

Son raporda ayrıca, cephedeki Rus komutanların “savaş hedeflerinden çok suçlamaktan kaçınmakla ilgilendikleri” tespiti yer aldı. Buna göre generallar, başarısızlıklarını örtbas etmek ya da bir günah keçisi bulmakla ilgileniyorlar. Söz konusu rapor, Devlet Başkanı Putin’in savaşa daha fazla ve doğrudan müdahil olduğu yönündeki iddiaların ardından geldi. İngiliz basınına konuşan ismi açıklanmayan Batılı askeri kaynaklar, sahadaki gidişattan memnun olmayan Putin’in operasyonu bizzat yönettiğini öne sürmüştü.

Ruslar Yılan Adası'ndaki kayıplarını kabul etmeye başladılar.
Ukrayna birlikleri yakın zamanda Zmeyne yakınlarında bir Rus Serna sınıfı çıkarma gemisini, iki Raptor sınıfı çıkarma hücumbotunu, küçük bir çıkarma gemisini ve bir Tor MANPADS'i imha etti. İşgalcilerin personel kaybı yaklaşık 80 kişiyi buldu.

İşgalciler ölülerini Zmeiny Adası'ndan gömmeye başladılar. Bu, Odesa OVA'nın konuşmacısı Serhiy Bratchuk tarafından sabah konuşmasında belirtildi.

Bratchuk, Rusya Federasyonu'nun Karadeniz Filosuna ait gemilerin Odessa limanını engellemeye devam ettiğini, dünyada yapay bir gıda krizine neden olduğunu ve Ukrayna'dan tahıl ihracatına izin vermediğini söyledi.

 

İLGİLİ HABERLER