Dünya
  • 2.7.2022 13:58

Rüyasında gördüğü tarlayı kazdırdı 1 milyar dolarlık petrol çıktı

1998'de rüya gördü! 2022'de petrol buldu

ADANA’nın Ceyhan ilçesinde bulunan ve değeri 1 milyar dolar olduğu açıklanan petrol sonrası, tarlanın sahiplerinden Cengiz Buhur, gördüğü rüyadan etkilenerek tarlasına yıllar önce kuyu açtığını söyledi. Buhur, zamanında bir televizyon yayınında bulduğu petrolden bahsederken programa telefonla bağlanan Bakan Yaşar Topçu'nun kendisini şov yapmakla suçladığını hatırlattı.

Foto - “PETROLÜ BULDUĞUMDA DÖNEMİN BAKANI ŞOV YAPMAYA ÇIKMIŞSINIZ DEDİ” Petrol kuyusunu bulduğu dönemde bir televizyonda ana haber bültenine çıktığını söyleyen Cengiz Buhur, ”O dönemin bakanlarından Yaşar Topçu, bize telefon bağlantısıyla katıldı. Bizi suçladı, o kuyuya iki varil ham petrol döktüğümüzü ve şov yapmaya çıktığımızı söyledi. Ben de bir vatandaşlar olarak 200 metre inebildi, siz de gelin burada petrol var, devle olarak çıkartın. Tarlanın bir kısmını hibe edeceğim dedim. Sonra telefonu suratıma kapattı” dedi.

Ceyhan'a bağlı Soysalı Mahallesi'nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2' isimli araştırma sahasında 2 yıldır süren çalışmalar sonucu petrol bulundu.

Foto - “PETROLÜ BULDUĞU YILDA BENİ CİDDİYE ALMADILAR” Petrolü bulduktan sonra ki süreci anlatan Cengiz Buhur, ”O yıllardaki tanıdık milletvekillerine defalarca söylememe rağmen beni hiç ciddiye almadılar. Petrol dediğim benden uzak gittiler. Yakından tanıdığım bir milletvekili bir konuşma sırasında ayağı kalktım 'petrol' derken bana 'otur' dedi. Ben bunun peşini yine de bırakmadım, her platformda gündeme getirdim. Yüzlerce defa sözlü dilekçede bulunarak petrol olduğunu söyledim” ifadelerini aktardı. Son olarak Cengiz Buhur, ”2020 yılında bir arkadaşımın eniştesinin enerji bakanlığında çalıştığını duydum. Bu konuyu gündeme getirdim, bir görüştüreyim seni dedi. Görüştük benden izin istedi. Ben de dedim ki izin veririm ama arkası yine bunun fiyasko çıkar. Yok korkma dedi, direk sayın cumhurbaşkanımıza bağlıyız. Cumhurbaşkanımızın bu konuda kesin emri var, nerede böyle bir rezerv bulursanız, üzerine gidin ve çıkartın diye talimatı var dedi. Ben de izin verdim ve başladılar. Geçen de Cumhurbaşkanımızı açıkladığı gibi petrol bulundu, şuanda da çalışmalar devam ediyor ve arkasının da geleceğine inanıyorum” dedi.

Petrolün yapılan araştırmalar sonucu yüksek kalitede olduğu öğrenilirken, alanda çalışmalar genişletildi.

“Gördüğüm rüya sonrası tarlaya kuyuyu açtırdım”
1998 yılında suyu düşünürken rüya gördüğünü dile getiren tarla sahiplerinden Cengiz Buhur,” Gördüğüm rüyamdan çok etkilendim. Babama buraya su vuracağımı söyledim. O da bana bu bölgede su olmadığını, 1950’li yıllarda bir araştırma yaptılar ve onlar da burada su olmayacağını söyledi. Fakat ben rüyamdan çok etkilenmiştim. Kanlı bir su görmüştüm. Ben de onu tabir ettim, ben suyu buldum dedim. Buraya kuyu vurdurdum 204 metre indim ama suyu bulduk. Suyu bulduğumuzda vana pompasında içinde çok hafif yağ geliyordu. Kuyucuya sordum bu olayı rotarin yağıdır dedi. O arada Ceyhan depremi oldu. Deprem olunca her şeyi orada bıraktık, deprem olan bölgeye koştuk. Bir hafta sonra tekrar geldik. Yeniden sulamaya başladık, sudan devamlı yağ gelmeye başladı. Ben de bundan etkilendim. Bir kısmını topladım, bir varilden fazla topladım. O zaman Adana’daki MTA’ya getirdik. Burada petrol olduğu öğrendik” diye konuştu.

“Petrolü bulduğumda dönemin bakanı şov yapmaya çıkmışsınız dedi”
Petrol kuyusunu bulduğu dönemde bir televizyonda ana haber bültenine çıktığını söyleyen Cengiz Buhur, ”O dönemin bakanlarından Yaşar Topçu, bize telefon bağlantısıyla katıldı. Bizi suçladı, o kuyuya iki varil ham petrol döktüğümüzü ve şov yapmaya çıktığımızı söyledi. Ben de bir vatandaşlar olarak 200 metre inebildi, siz de gelin burada petrol var, devlet olarak çıkartın. Tarlanın bir kısmını hibe edeceğim dedim. Sonra telefonu suratıma kapattı” dedi.

“Petrolü bulduğu yılda beni ciddiye almadılar”
Petrolü bulduktan sonra ki süreci anlatan Cengiz Buhur, ”O yıllardaki tanıdık milletvekillerine defalarca söylememe rağmen beni hiç ciddiye almadılar. Petrol dediğim benden uzak gittiler. Yakından tanıdığım bir milletvekili bir konuşma sırasında ayağı kalktım 'petrol' derken bana 'otur' dedi. Ben bunun peşini yine de bırakmadım, her platformda gündeme getirdim. Yüzlerce defa sözlü dilekçede bulunarak petrol olduğunu söyledim” ifadelerini aktardı.

"DELİ DİYE HAKARETE UĞRADIM"
Atıl şekilde 8 yıl bekleyen kuyu, geçtiğimiz yıl Türkiye Petrolleri tarafından işletilmek istenildiğini söyleyen Buhur, "Ölçüm yaparak 13 dönüm yeri kamulaştırıldı. Atıl olarak bırakılmış kuyuda bin 280 metrede ham petrole ulaştılar ve 9 aydır 350 ila 450 varil arasında alıyorlar. Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan, ham petrol rezervinin 1 milyar dolar olduğunu söyledi. İnanılmaz rakam. Ülkeme tarlamdan 1 milyar dolarlık katkımız var. Devletimiz kazanıyor, ülkeme kazancım olduğundan dolayı mutluyum. Petrol ilk çıktığı dönemde bana hakaret ettiler. 'Tarlasına yağ döktü yaktı', 'Petrol yok, yalan konuşuyor', 'BOTAŞ boru hattından sızma oldu. Bu kendi tarlasından petrol çıktığını zannediyor', 'Deli' dediler. Ben bunu gurur meselesi yaptım ve gidip tarlamda petrol var diyerek başvuruda bulundum. En son haklı olduğumu kanıtladım. Bundan dolayı ayrı memnum" diye konuştu.

"FÖTR GİYDİRDİ, ALAY KONUSU OLDUK"
Petrolü bulduğu için gurur duyduğun söyleyen Orhan Buhur, "Köyde kahvede otururken benle 'Oraya yağ döktün ve yaktın diyerek' dalga geçtiler. 24 yıl önce tarlam için 'Küçük Amerika' diye haber yapan gazeteciler bana fötr bile giydirdi. Ben hayallerimi gerçekleştirdim. Her şey para değil, ben azmettim ve çalıştım. Hatta kardeşlerimle kötü oldum. Bana 'Uğraşma, tarlamız elden gidecek' dediler. Dinlemedim ve devam ettim. 3 kere denediler son denemede beni de çağırın dedim. Akşam Allah'a 'Beni mahcup etme' diye dua ettim. Gecesinde petrol, kendisi fışkırdı. Beni TPO'daki yetkililer bile tebrik etti. Çok gurur verici" diye duygularını anlattı.

KÖYLÜ DE MUTLU…
Dünya gündemine oturan Soysallı köy halkının da sevinçli olduğunu söyleyen Orhan Buhur, "Petrol sayesinde tarlalarımıza giden yollarımız şehirlerarası yollar gibi geniş yapıldı. Bazen köyümüzden işçi alıyorlar ve köye istihdam sağlıyor" dedi. Köylülerden Bahri Boran (59), "Ülkemiz için çok güzel bir durum. Köylüler olarak gurur duyduk. Aynı zamanda akrabam olan Orhan Buhur bu iş için çok emek verdi. Başka biri olsaydı bırakırdı. Ama Orhan kardeşim hiç pes etmedi" derken, Mürsel Kokarcalı (61) ise, "Orhan kardeşimiz sayesinde köyümüzü artık dünya tanıtıyor. Kendisiyle alay ettiler ama o bunlara hiç aldırış etmedi ve petrolü Türkiye'mize kazandırdı. Kendisiyle ne kadar gurur duysak azdır" şeklinde konuştu.

"PETROLÜN KRALI"

Köy kahvehanesinde toplandıklarında gündemlerinin petrol olduğunu ifade eden Ali Apucu da (56), "Kahvehanede artık oyun oynamıyoruz. Petrolün çıkması demek istihdam demek, ülke ekonomisine kazanç demek" ifadelerini kullanırken İdris Turan ise (65), "Köylüler adına Orhan Buhur'a çok teşekkür ediyoruz. O kadar inanmış ki 24 yıl boyunca usanmadan yılmadan çalıştı. O petrolün kralıdır" dedi.

Son olarak Cengiz Buhur, ”2020 yılında bir arkadaşımın eniştesinin enerji bakanlığında çalıştığını duydum. Bu konuyu gündeme getirdim, bir görüştüreyim seni dedi. Görüştük benden izin istedi. Ben de dedim ki izin veririm ama arkası yine bunun fiyasko çıkar. Yok korkma dedi, direk sayın cumhurbaşkanımıza bağlıyız. Cumhurbaşkanımızın bu konuda kesin emri var, nerede böyle bir rezerv bulursanız, üzerine gidin ve çıkartın diye talimatı var dedi. Ben de izin verdim ve başladılar. Geçen de Cumhurbaşkanımızı açıkladığı gibi petrol bulundu, şuanda da çalışmalar devam ediyor ve arkasının da geleceğine inanıyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER