Gündem
  • 27.3.2020 23:00

Sağlık Bakanı açıkladı!.. Ölü sayısı 92'ye vaka sayısı 5698'e çıktı

Bakan Koca'nın veridği rakamlara göre bugün 17 kişi hayatını kaybederken 2069 yeni vaka belirlendi..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldı. Toplamda 47 bin 823 test yapıldı. 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5 bin 698 oldu. Bugün kaybettiğimiz 17 kişi ile toplam can kaybımız 92’yi buldu” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi'nde saat 17.30'da toplanmıştı. İşte toplantı sonrası Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları: 

Bugünlerde bütün dikkatler corona ile ilgili haberlerde. Yaşadığımız günler, örneğini bildiğimiz günler değildir. Ölüm ve salgın isimleri geldi. 10 Mart'tan bu yana Türkiye'de birçok şey değişti. Asla diğer ülkelerle aynı durumda değiliz. Oradaki sonuçların kısa sürede ortaya çıktığını akılda tutmalıyız. Türkiye elinden gelen her şeyi yaptı.

'ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER FARKLI OLACAK'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada gündeme ilişkin gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Yaşanılan günlerin zor günler olduğuna işaret eden Bakan Koca, tüm dünyanın salgın dönemi öncesine dönmek istediğini belirtti. Vakanın görüldüğü 10 Mart'tan bu yana Türkiye'de hayatın değiştiğini belirten Koca, “Kayıp sayısının binlerle ifade edildiği hasta sayısının 90 bine yaklaştığı ülkeler var. Asla onlarla aynı durumda değiliz. Oradaki sonuçların umulmayacak kadar kısa sürelerde ortaya çıktığını akılda tutmalıyız. Türkiye, insanını korumak için elinden gelen her şeyi yaptı. Küresel soruna karşı ulusal mücadelesini verme yolunu seçti. Yurttaşını dışarıdan gelecek tehdide karlı koruyacak sıkı tedbirleri aldı. Bugün şartlar çok farklı. Önceki tedbirler sadece şimdi bir avantaj, daha fazlası değil. Dünya virüsün çıkmadığı güne artık dönemez. Biz de 10 Mart'tan öncesine dönemeyiz. Önümüzdeki günler istesek de istemesek de kesinlikle farklı olacak” diye konuştu.

"Hayat tarzımızda geçici bir değişikliğe gitmek"

Bu hastalığın bütün dünyada hayata değiştirecek bir yayılma kabiliyetine sahip olduğunu vurgulayan Bakan Koca, “Bu tehlikeden uzak durmanın bir yolu yok mu? Elbette var. Hayat tarzımızda geçici bir değişikliğe gitmek. Bu bir bulaşıcı hastalık. En çok sosyal ortamda bulaşıyor. Temas kesildiğinde virüsün önü kesiliyor. Tedbirler aslında basit ama görünen o ki tedbirlerin uygulanmasını kolaylaştıracak şartlar son derece önemli. Hastalığın yayılmasını engelleyecek şartları sağlamak ve onlara uymak zorundayız” şeklinde konuştu.
Bugün Bilim Kurulu ile gerçekleştirdikleri toplantının çok önemli olduğuna değinen Bakan Koca, “Hastalığı yayılmasına karşı daha ileri tedbirlere ihtiyacımız olduğunu gördük. Dünyada başarı görmüş yöntemleri değerlendirdik. En önemli tedbir olan izolasyonu hastalığın yayılmasına karşı prensip haline getirdik. Yani hastalığı bulunduğu sınırlar içinde tecrit edelim. Bu yaklaşımın anlamı şu. Sosyal hareketlilik en alt düzeye inmelidir. Sosyal hayat buna göre düzenlenmelidir. İnsanlar birbiriyle mümkün olduğu kadar az karşılaşmalıdır. Bunun için de çalışma saatleri, günleri, tatiller düzene konmalıdır. Bilim Kurulumuz bazı kapalı ortamlarda temas mesafesinin ne tür kurallara bağlanması gerektiğiyle ilgili de önerilerde bulunmaktadır. En önemeli konu, sokakta geçirilecek zamana kısıt getirilmesi konusudur. Sosyal hareketliliği ve teması azaltarak toplum yaşamının yeni bir düzene kavuşması gerekir. Bilim Kurulumuzun önerisindeki amaç, virüsün yayılmasını engellemek, virüsü olduğu yerde kontrol altına almak. Bunun için hareketliliği olabildiğinde azaltmak. Virüsün şehirden şehre taşınmasına set çekmek. Bu yaklaşım belki şehirlerin izole edilmesi olarak düşünülebilir” ifadelerini kullandı.

'CUMHURBAŞKANIMIZA YENİ KARARLARI ARZ ETTİM'

Sokakta geçirilecek zamanın kısıtlanması en önemli konu olmuştur. Virüsün yayılımını önlemek, virüsün yayıldığı yerleri sınırlandırmak. Bunun için hareketliliği olabildiğince azaltmak. Virüsün şehirden şehre taşınmasına set çekmek. Bu yaklaşım belkide şehirlerin izole edilmesi gibi düşünebilmesi gerekir. Artık yeni bir mücadele yöntemi hayata geçiyor. Hastalığın önünü keseceğine inanıyorum. Cumhurbaşkanımıza yeni kararları arz ettim.

CAN KAYBIMIZ 92'YE ÇIKTI

Güncel verileri kamuoyu ile paylaşan Koca, “Son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldı. Toplamda 47 bin 823 test yapıldı. 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5 bin 698 oldu. Bugün kaybettiğimiz 17 kişi ile toplam can kaybımız 92'yi buldu. Tedavisi eden hastalarımızdan 344 kişi yoğun bakımda ve bunların 241 tanesi entübe durumdadır. 42 hasta ise iyileşerek taburcu edilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Diyorlar ki yoğun bakım ünitelerindeki kapasite % 60 ı buldu; şu anda 344 kişi yoğun bakımda imiş geriye 230 yatak kontenjanı kalıyor bunlardan sadece 241 ne solunum cihazı tahsis edilmiş .!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER