Sağlık
  • 28.1.2020 23:35

Sağlık Bakanlığı açıkladı: 2 yeni vaka görüldü

Sağlık Bakanlığı'ndan kol, bacak ve cilt bölgelerinde ciddi, şekil bozukluğu, cilt yaraları ile sinir hasarına neden olan cüzzam (lepra) hastalığı ile ilgili açıklama geldi. Buna göre Türkiye'de kayıtlı cüzzamlı hasta sayısı 544 ve 2019'da 2 yeni vaka tespit edildi

Halk arasında "cüzzam" olarak bilinen "mycobacterium leprae" adlı bakterinin yol açtığı kronik hastalık, yol açtığı fonksiyon kayıpları, sosyal damgalanma ve dışlanma gibi olumsuz etkileri nedeniyle özel bir sağlık problemi olarak değerlendiriliyor.

2 ila 7 yıl sonra ortaya çıkıyor

Cüzzam nasıl bir hastalık? 

Özellikle periferik sinirleri, deriyi, üst solunum yolu mukozasını ve gözleri tutan, kronik enfeksiyon hastalığı grubunda yer alan rahatsızlık, kendi kendini sınırlayarak bölgesel tutulum ile seyredebileceği gibi ilerleyici karakterde geniş yayılımlı bir tabloya da neden olabiliyor.

Cüzzam nasıl bir hastalık

2 ila 7 yıl sonra ortaya çıkıyor 

Bakteri vücuda girdikten hemen sonra ortaya çıkmayan hastalık belirtileri, 2 ila 7 yıl sonra ilk kez görülebiliyor. Kuluçka süresinin değişken ve uzun olması ise teşhisi güçleştiriyor.

Cüzzam tamamen tedavi edilebiliyor mu

Cüzzam tamamen tedavi edilebiliyor mu? 

Dünyada 1980'li yılların başından itibaren yapılan etkili kampanyalar ve çoklu ilaç tedavilerinin uygulamaya girmesiyle 16 milyondan fazla hastanın tedavi edildiği ve aktif hasta sayısının önemli ölçüde azaldığı biliniyor.

İlaç tedavisinin yaygınlaşmasıyla hastalığın görülme sıklığında anlamlı azalma olurken erken tanı konulduğunda cüzzam tamamen tedavi edilebiliyor.

2019da 2 yeni vaka görüldü

2019'da 2 yeni vaka görüldü 

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl sadece 2 yeni vaka görülen Türkiye'de, 544 kayıtlı cüzzamlı hasta bulunuyor.Türkiye'de cüzzam tanısı konan hastaların tedavisi için kullanılan ilaçlar, Sağlık Bakanlığı'nca ücretsiz sağlanıyor. Hastaların tedavi ve takipleri, deri ve zührevi hastalıklar kliniklerinde yapılıyor. Türkiye'de bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar kapsamında bulunan cüzzam için "Lepra Eradikasyon Programı" uygulanıyor.

 

İLGİLİ HABERLER