Sağlık
  • 4.4.2020 10:38

Sağlık Bakanlığından flaş korona testi kararı!

Sağlık Bakanlığı ölümcül sonuçlar doğuran koronavirüsün tanımını değiştirdi. Bakanlık'tan yayınlanan yeni kılavuza göre; bundan sonra hastalar sadece öksürse dahi test yapılacak.

Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüse karşı mücadele devam ediyor. Daha önce vaka kılavuzunda yöneltilen sorulardan birkaçına ‘evet’ yanıtı verilmesi halinde test yapılırken, şu anda üç temel sorudan herhangi birine ‘evet’ yanıtını verenlere koronavirüs testi yapılacak. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan vaka kılavuzunda şu üç soru yer alıyor:

Bakanlığın koronavirüs sorgulama kılavuzuna göre, "ateş veya öksürük, sadece öksürük, nefes darlığı ve nefes almakta zorluk" şikayetlerinden herhangi birisi varsa, hastaya maske takılacak ve koronavirüs için ayrılmış alana yönlendirilecek.

Yukarıdaki üç soruya hayır yanıtını verenler de hemen gönderilmeyecek. Onlara da son 14 günde kendisinin ya da ev halkından birinin yurt dışından gelip gelmediği, yakınlarından birinin solunum sıkıntısıyla hastaneye yatıp yatmadığı ve yakınlarından birinin koronavirüs olup olmadığı sorulacak. Bu sorulardan birine evet yanıtını verirse de o kişiye test yapılacak.

İLGİLİ HABERLER