Dikkat Bu İlaç Kanser Yapıyor

Dikkat Bu İlaç Kanser Yapıyor
9.8.2017 - 00:05

Kaliforniya eyaletinde, Monsanto’nun yabani ot öldürücü tarım ilacı Roundup  kanser izleme listesine alındı

Dikkat o ilaç Türkiye'de de kullanılıyor! Amerika kara listeye aldı

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, "Agro-kimyasal devi"  Monsanto'nun ürettiği Roundup ilacı, "kansere sebep olan kimyasallar" listesine  alındı.

Dünya genelinde en çok kullanılan tarım ilacı olan, sağlık açısından  etkileri tartışılmaya devam edilen ve eleştirilerin odağı olan Roundup,  Kaliforniya eyaletinde kansere yol açan ilaçlar listesine konuldu.

Kaliforniya Çevre Sağlığı Tehlike Değerlendirme Ofisi  (OEHHA) yabani  otların öldürülmesi için kullanılan Roundup ilacını "kanser izleme listesine"  aldığını ve kararın 7 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağını duyurdu.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi'nden Nathan Donley, kararın  Kaliforniya'yı, "ABD'de kansere neden olan ilaçlardan korumada ülke lideri"  konumuna getirdiğini belirtirken, Monsanto karara karşı hukuksal girişimde  bulundu.

Kaliforniya'nın kararını memnuniyetle karşılayan aktivistler ve bilim  adamları, bunu "adalet yönünde atılmış bir adım" olarak nitelediler ve karara  karşı yasal girişimde bulunan Monsanto'nun bu manevrasının bilimsel bir doğruluk  ya da halkın sağlığı için değil "yalnızca kar amaçlı" olduğunu dile getirdiler.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi de yaptığı açıklamada, yakın tarihli bir  analize göre Kaliforniya'da kullanılan glifosatın yarısından fazlasının eyaletin  en yoksul sekiz bölgesinde olduğunu bildirdi.

2015 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) glifosatın insanlarda  muhtemel kanser yapıcı etkileri olduğunu açıklamıştı.

SAĞLIK HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;