Öyle hastalıkları var ki yanyana gelmeleri yasak

25.10.2016 - 00:09

Genetik bir hastalığa sahip olan iki kardeşin yan yana gelmesi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden çaresiz anneleri onları birbiriyle oynatmıyor.

Doğduklarında kistik fibrozis adı verilen akciğer hastalığı teşhisi konulan kardeşlerin akciğerlerinde mukus biriktiği için sürekli enfeksiyon meydana geliyor. Ciğerlerini temizlemek için kardeşlerin her biri günde 45 tablet almak zorunda.

Ciğerlerine ciddi hasarlar veren mikroplar, solunum yetmezliğine neden olabileceği için ölümcül bir tehdit. Bu nedenle 23 yaşındaki anne Zoe Fuhr'un çocuklarını birbirinden ayırmaktan başka şansı yok. Farklı odalarda uyuyan ve oynayan kardeşlerin birbirine sarılması yasak ancak aile, kardeşleri ayırmanın çok zor olduğunu söylüyor.

Zoe hamile kaldığında, kistik fibrozis geni taşıdığından haberi yoktu. Faye dünyaya geldiğinde oldukça sağlıklıydı. Ancak birkaç hafta sonra bebeğin yemek yerken ve nefes alırken zorlandığını farkettiler. Faye 6 haftalıkken test yapan doktorlar, yapışkan bir mukusun ciğerleri tıkamasıyla meydana gelen ve genetik bir hastalık olan kistik fibrozis teşhisi koydu.

İkinci bir çocuk isteyen Zoe ve eşi hastalığın onda da olacağından korkuyordu. İhtimalin 4'te 1 olduğunu öğrenince şanslarını denemeye karar verdiler. Ancak ne yazık ki oğulları Alfie'ye de 6 haftalıkken teşhis konuldu.

Kistik fibrozis semptomları genellikle çocukluk döneminin ilk zamanlarında ortaya çıkıyor. Bu semptomların başlıcaları kronik öksürük, tekrar eden göğüs enfeksiyonları ve gelişme geriliği.

Hastalığın bir çözümü olmadığı için tedavi sadece semptomları hafifletiyor. Hastalığın ilerlemesi durumunda akciğer nakli gerekebiliyor.

Duygu Bay / PembeNar

Haberin Fotoğrafları
Haberin fotoğrafları için tıklayınız
Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.