SAĞLAM RAPORU VERİLEN KANSER HASTASI YOĞUN BAKIMDA

SAĞLAM RAPORU VERİLEN KANSER HASTASI YOĞUN BAKIMDA
25.5.2010 - 11:21

FATİH KEÇE-HASAN METİN/ADANA

Bu nedenle SGK'ya 3 bin 580 TL borçlandırılan ve rahatsızlanınca yeniden hastaneye yatırılan Sarı, 21 gündür yoğun bakımda ölüm kalım mücadelesi veriyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanlığı'nda çalışan evli ve 2 çocuk babası 37 yaşındaki Murat Sarı, 2006 yılında kulak çınlaması ve baş ağrısı şikayetiyle Adana Numune Hastanesi'ne gitti. Doktorlar yaptıkları ilk incelemelerde basit bir baş ağrısı tespiti koydu. Ancak Sarı'nın ağrıları artmaya ve dengesini kaybetmeye başlayınca yapılan tetkiklerinde beyninde tümör olduğu anlaşıldı.

Adana Numune Hastanesi Nöroloji Bölümü'nde ameliyat olan ancak beynindeki tümör kötü huylu olduğu için sağlığına kavuşamayan Sarı, Yüreğir Başkent Hastanesi'nde ikinci bir ameliyat geçirdi. Yine sağlığına kavuşamayan Sarı, 17 yıl çalışıp sigortası yattığı için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na (SGK) malulen emekli olmak için başvurdu. SGK, Sarı ile ilgili raporları inceledikten sonra aynı yıl içinde malulen emekli olmasına karar verdi.

RAPORLA EMEKLİLİĞİ İPTAL EDİLDİ

Murat Sarı, emeklilik maaşıyla 2 çocuğu ve eşinin geçimini sağlamaya başladı. Yasalara göre 3 yılda bir malul olduğuna dair rapor alması gereken Sarı, 20 Ekim 2009 tarihinde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde rapor almak için heyete girdi. Heyet, beyin kanseri hastası Sarı'ya "Hastalığı iyileşebilir. Beyninde tümöre rastlanılmamıştır" raporu verdi. Rapor hazırlandıktan sonra SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Maluliyet ve Sağlık Kurulları Daire Başkanlığı'na gönderildi.

Bu kurulun Sarı hakkında verdiği kararda, "Maluliyet aylığı almakta olan Murat Sarı'ya hastaneden 20.10.2009'da verilen rapor incelenerek, daha önce malulen emekli maaşı alan bu kişinin hastalık ve arızalarına göre çalışma gücünün en az 3'te 2'sini kaybetmediğine karar verildiğinden emekli maaşı durdurulmuştur" denildi.

SGK'nın emekli maaşının iptaline ilişkin kararının ardından aile malulen emekli maaşını en son 2010 Ocağı'nda aldı. Bundan sonra aylık alamayan ve beyin kanseri olduğu için çalışamayan Sarı ve ailesi perişan oldu. Karar ise aileye 18 Mart 2010'da tebliğ edildi. Avukatıyla hemen yargıya başvuran Sarı, Nisan ayının başlarında tekrar kulak çınlaması ve baş ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti. Adana Numune Hastanesi'ne Sarı'nın yatışı yapıldı. Durumu bu sürede kötüye giden Murat Sarı, Adana Numune Hastanesi
Nöroloji Bölümü Yoğun Bakım Ünitesi'nde 21 gündür hayatta kalma mücadelesi veriyor.

"EŞİM MEZARDA MI EMEKLİ OLACAK"

Murat Sarı'nın eşi Gülay Sarı, olup bitenlere bir anlam veremediğini belirterek, beyin kanseri eşine hastanenin heyet raporu ile çalışabilir raporu verdiğini ve ailece perişan olduklarını söyledi. Sarı, eşinin maaşını en son Ocak'ta aldığını, kararın ise 18 Mart'ta tebliği edildiğini anlatarak, "Eşim karar bildirildikten sonra şok oldu. Avukata gitti. Ancak onun sağlığı, hastayken sağlam raporu verilmesiyle mücadele etmesine izin vermedi" dedi.

Eşinin hayatta kalma mücadelesi verdiğini, ağzından yemek yiyemediğini, serum ve karnından mama ile beslendiğini ifade eden Sarı, "Şimdi eşim ölürse bunun hesabını kim verecek. Kanser hastası bir insana sağlam raporu verdiler. Hadi bunu verdiniz ama eşimin halini görüyorsunuz. Tekrar malulen emekli yapılması için başvurduk ama o da hala kabul edilmedi. Madem eşim o zaman sağlamdı, şimdi de mi sağlam. Eşimi mezarda mı emekli yapacaksınız anlamıyorum. Eşim göz göre göre ölüyor" diye konuştu.

Kocasının kıyafetlerine ve fotoğraflarına bakarak gözyaşı döken Gülay Sarı, eşinin maaşının kesildiği gibi bir de SGK'nın 3 bin 580 lira para cezası kestiğini, bu parayı ödeyecek durumlarının olmadığını kaydetti.

"YENİDEN RAPOR ALINIRSA 3 GÜN İÇİNDE EMEKLİ YAPARIZ"

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Muhammet Gerçek ise, Murat Sarı'nın durumuyla ilgili bilgisi olduğunu belirterek, malulen emekli olan şahısların yasa gereği 3 yılda bir tam teşekkülü bir hastanede heyetten rapor alması gerektiğini söyledi. Gerçek, "2006 yılında beyin kanseri olan ve hastane raporu ile malulen emekli olan Murat Sarı, 3 yıl sonra yapılan muayenede Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi heyet raporunda 'İyileşmesi muhtemeldir. Beyninde tümöre rastlanmamıştır' yazılı bir rapor verdiği için SGK bunu çalışabilir olarak algılayarak malulen emekliliğine son vermiştir" dedi.

Gerçek, ancak ailenin bu karara itiraz hakkı olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:
"Hastayı ben takip ediyorum. Şuan Adana Numune Hastanesi'nde yoğun bakım servisinde yatmakta. Aile hastaneden rapor alarak bize yeniden malulen emekli olmak için başvurduğu taktirde biz, hastayı en fazla 3 gün içinde malulen emekli yaparız. Zaten aile bize başvurmuş ve biz de aileye sevk vermişiz. Aile hastaneye verdiğimiz sevkle gidip malul olduğuna dair rapor almalı."

Gerçek, aileye çıkartılan 3 bin 580 lira borcun ise iptal edilmesinin imkansız olduğunu belirterek, "Bu borç, hastane 20.10.2009'da çalışabilir raporu verdiği için o günden sonraki aldığı aylıkları kapsıyor. Bu nedenle Ocak 2010'a kadar aldığı aylığı yasa gereği yeniden almak zorundayız. Borç için yapılacak bir şey yok. Ancak bu parayı maaş bağlandıktan sonra maaştan kesinti yaparak kolaylık sağlayabiliriz" diye konuştu.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Onkoloji Bölümü yetkilileri ise, bu konuda açıklama yapmaktan kaçındı. Adana Numune Hastanesi Nöroloji Bölümü Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastanın beynindeki kanserin omuriliğine sıçradığı, oradan da tüm vücuduna yayıldığı öğrenildi.

SAĞLIK HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;