Yuttuğu cisimle tıp tarihine geçti

Yuttuğu cisimle tıp tarihine geçti
2.11.2017 - 02:49

49 yaşındaki şizofreni hastası adam karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye geldiğinde doktorlar bile karnında buldukları şey karşısında şoke oldu. İlginç vaka, tıp tarihinde üçüncü kez yaşandı.

Daily Mail'in haberine göre ismi belirtilmeyen Amerikalı adam şizofreni hastasıydı ve yabancı cisimler yutma gibi bir alışkanlığı vardı. Bitmek bilmeyen kusma ve şiddetli karın ağrısıyla acile geldiğinde doktorları bile hayrete düşürdü.

Yuttuğu yabancı cisimle tıp tarihine geçti

49 yaşındaki adamın çakmak yuttuğu anlaşılınca adam acilen ameliyata alındı. Operasyon sırasında sızdıran çakmağın midesinde delik açtığı ortaya çıktı. Çakmağın içindeki sıvı, mide astarını mide asidinden ayıran mukusu delip geçmişti.

Yuttuğu yabancı cisimle tıp tarihine geçti

Case Reports in Emergency Medicine'de yazan doktorlar, bunun bu şekilde gerçekleşen ilk vaka olduğunu belirtti çünkü ilk kez çakmağın içindeki sıvı akmıştı. Başarılı bir operasyonla çakmak alınırken 2 ayın sonunda şizofreni hastası adamın midesi tamamen iyileşti.
 

Yuttuğu yabancı cisimle tıp tarihine geçti

SAĞLIK HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;