Spor
  • 30.11.2007 14:57

SAMET AYBABA, BEŞİKTAŞ YÖNETİMİNE DOKUNDURDU: ÇARŞI DA, DEMİRÖREN'DE KISA PANTOLONLUYDU...

Halen Bursaspor'un teknik direktörlüğünü yapan Samet Aybaba, aylık Futbol Extra dergisinin aralık sayısında yer alan röportajında, teknik direktörlüğe başladığı dönemde doğal olarak Beşiktaş camiası içinden çıkmış biri olarak siyah-beyazlı takımda çalışmak istediğini belirterek, ''Beşiktaş ile ilgili aynı duygu ve düşüncelerim yok. İlk dönemde bunu istemiştim. Bunu herkes ister. Ama şu an için böyle bir beklentim ve isteğim yok'' dedi.
      Geçen sezon sonunda Beşiktaş yönetiminin kendisini başkanla görüşmek üzere Antalya'ya çağırdığını ve gitmediğinin hatırlatılması üzerine Samet Aybaba, şunları söyledi:
      ''Önceki sezon Ankaraspor'u çalıştırırken, Beşiktaş ile yapacağımız maç öncesi Beşiktaşlı yöneticiler benimle anlaştılar. Sonra son rötuşlar yapılmak üzere sözleştik. Bir araya gelip işi resmiyete dökecektik. Ama aramadılar. Sonra aradan zaman geçti. Kenan Öner beni arayıp 'Başkan seni Antalya'ya bekliyor' deyince, ben de haliyle sordum, 'Anlaşma imzalamak için mi, yoksa görüşmek için mi?' diye. 'Görüşmek' için deyince, 'Ben gitmek istemiyorum' dedim. Israrla 'Beşiktaş başkanı arıyor' dediler. Ben de 'O Beşiktaş başkanı olabilir, ama ben de bu kulübün tarihindeki en önemli üç kaptandan biriyim' dedim. Sonuçta 17 senedir teknik direktörlük yapıyorum ve yaptıklarım ortada. Beşiktaş Kulübü, Türk teknik direktörle çalışmak istiyor. Hala benimle 3-4 kişiyi aynı kefeye koyuyorsa zaten çalışmam. Bana 'Gel Sametçiğim at imzayı' demeliydi. Beşiktaş'ın üç önemli yöneticisi geldi, saatlerce konuştu. Hiç para lafı geçmedi ve ben 'Evet' dedim.'' Başkan Yıldırım Demirören'in istemesi nedeniyle yöneticilerin bu görüşmeyi yaptığını dile getiren tecrübeli çalıştırıcı, ''Başkandan habersiz olacak şey değil bu. Benimle masaya oturduklarında 'Sistemi ve prensipleri detaylarıyla konuşurum, ama para konuşmam. Çünkü ben Beşiktaşlıyım' dedim. Benim geçmişte aldığım ücretler var, Beşiktaş'ın teknik direktörlerine verdiği bir ücret var. Bunun ortası bulunur. Celalettin Kolot, Kenan Öner ve Ertunç Soğancıoğlu ile oturup konuşmuştuk'' dedi.
     
     ''BANA KARŞI OLANLAR BEN OYNARKEN ÇOCUKTU''
      Siyah-beyazlı taraftar gruplarından Çarşı'nın, kendisine karşı olması yönündeki soruyu yanıtlayan Samet Aybaba, şunları söyledi:
      ''Çarşı bana karşı mı değil mi, kim var onların içinde bilmiyorum. Tanımıyorum onları. Ben Beşiktaş'ta futbol oynarken bunlar daha küçücük çocuklardı. Ben de Beşiktaş'ın tarihindeki en önemli üç kaptanından biriyim. Beşiktaş'ta Çarşı veya bir başkasının bana neden karşı olduğu önemli. Zaman zaman gazetelerde okuyorum 'Çarşı Samet'e karşı' diye. Bakıyorum hiçbir şey yok. Çarşı Grubu'ndaki şu nesil benim Beşiktaş'ta oynadığım dönemde kısa pantolonla geziyordu. Başkan da öyle geziyordu. İyi hatırlıyorum, 1982'de şampiyon olduğumuzda şampiyonluk yemeği Erdoğan Demirören'in villasında olmuştu. Yıldırım Demirören de evdeydi. Oradan hatırlıyorum, küçük bir çocuktu Yıldırım.'' Çarşı Grubu'nun gücü olduğu için istediklerini yaptırdığını vurgulayan Beşiktaş'ın eski kaptanı, ''Onlara o gücü verenlere sormak lazım bunu. Süleyman Seba zamanında böyle bir şey yoktu. Tabi ondan sonra kulüp yapısında bazı şeyler değişti. Şu anda baktığınızda Çarşı'nın frekansıyla Beşiktaş yönetiminin frekansı aynı. Demek oluyor ki Çarşı, yönetimin istediklerini seslendiriyor. Bu birliktelik tehlikeli. Sağlıklı değil. Çarşı lideri kim, hiç görmedim bile hayatımda. Belki görmüşümdür, ama ben futbol oynarken çocuktu onlar. İki taraf da birbirini kullanıyor. En büyük hatayı yönetim yapıyor'' diye konuştu.
      Süleyman Seba'nın başkanlığı döneminde böyle bir yapının olmadığını hatırlatan Aybaba, Serdar Bilgili döneminin hatırlatılması üzerine, ''Serdar Bilgili döneminde de zaten futbol şubesi sorumlusu olarak Yıldırım Demirören görev yapıyordu'' dedi.
      Beşiktaş'ta futbol takımının genel menajerliğine getirilen Sinan Engin'e aynı taraftar grubunun karşı çıktığı yönündeki soruyu yanıtlayan Aybaba, ''Ama Sinan Engin sonuçta geldi. Çarşı gitti Sinan Engin ile tesislerde oturdu ve şimdi kimse karşı değil Sinan'a. Demek ki öncesinde konuşamamışlar. Geç kalan bir konuşma oldu, ama sonuçta oldu'' diye konuştu.
     
     ''BEN ZATEN KULÜBÜN İÇİNDEYİM''
      Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in kendisine karşı tutumunu değerlendiren Aybaba, şunları söyledi:
      ''Başkanın bir sözünü okudum. 'Ben olduğum müddetçe Samet Aybaba ve Mustafa Denizli bu kulüpten içeri giremez' demiş. Ben zaten bu kulübün içindeyim. Orada benim kaç tane resmim var. Herhalde başkanın gözü görmüyor. Kulüpten girdiğinde kafasını kaldıracak, karşısında benim resmimi görür kupalarla falan. En ağrıma giden bana dışarıdan biriymiş gibi davranılması. Bu sözler Beşiktaş başkanına yakışmaz. Bir başkanın 11 sene bu takımın formasını giymiş, 6 senesinde kaptanlık yapmış birine böyle bir tavrı doğru değil. Çalışmak istemiyorsan çalışmazsın, ona herkes saygı duyar. Mustafa Denizli hoca için de denecek laf mı bu. Mustafa hoca bir değerdir, böyle sözler söyleyerek ona yanlış yapılmıştır. Ben 'Yıldırım Demirören şöyledir böyledir' diyemem, çünkü o Beşiktaş'ı temsil ediyor. Ona saygılı olmak zorundayım. Ama bunları onda görmediğim içinde çok üzülüyorum.'' Samet Aybaba, Beşiktaş'ın iyi yönetilmediğini, daha kötüsünün ise iyiye doğru gitmemesi olduğunu ifade etti.
     
     ''LOBİM GÜÇLÜ DEĞİL''
      Samet Aybaba, Beşiktaş için teknik direktör olarak adının geçmesine rağmen, lobisinin güçlü olmadığını söyledi.
      Beşiktaş'ta lobisinin güçsüz olmasından dolayı kendisine karşı çıkıldığını öne süren deneyimli çalıştırıcı, ''Lobim güçlü olsaydı şimdiye kadar yüz defa Beşiktaş'a teknik direktör olmuştum. Büyük takımlardan birinin başına bir yerli teknik adamın geçmesi için ilişki şart. Sık sık medyayı dolaşmanız lazım. Futbolun içinde belli başlı kafa insanlar vardır, sürekli onlarla bir araya gelmek lazım. Ama bu ilişkilerle bir teknik direktör çıkıyor ve büyük bir takım çalıştırabiliyor'' dedi.
     
     ''ERTUĞRUL SAĞLAM SEZONU BİTİREMEZ''
      Samet Aybaba, Beşiktaş'ın şu an başında bulunan Ertuğrul Sağlam'ın ise sezon sonuna kadar takımın başında kalamayacağını iddia etti.
      Beşiktaş camiasının bu düşünce yapısıyla Sağlam'ın kalmasının çok zor olduğunu ifade eden Samet Aybaba, ''Keşke daha çok kalabilse, ama Beşiktaş camiasındaki bu düşünce yapısıyla çok zor. Ertuğrul Sağlam, ligi çıkaramaz gibi geliyor. Bakalım devreyi çıkartır mı? İnşallah çıkartır'' diye konuştu.
      Ertuğrul Sağlam'ın iki senelik bir teknik adam olduğunu anlatan Aybaba, ''Bana göre Beşiktaş için hazır değil. Ertuğrul 6-7 yıl çalışsa, tecrübe kazansa, biraz daha görse, öğrense, o zaman bu tartışmalar hiç olmaz'' dedi.
      Şu anda Bursaspor'un teknik direktörlüğünü yapan Aybaba, yeşil-beyazlı takımın taraftarlarının kendisine tepki göstermesiyle ilgili soruyu ise ''Daha ilk maçımda taraftar beni Beşiktaşlıyım diye yuhaladı. Beşiktaşlılar bana 'İstemiyoruz' diye bağırıyor. Bursa'ya geliyorum, Beşiktaşlıyım diye yuhalıyorlar. Orada zarar, burada zarar. Başka camialar 3-5 aylık antrenörlerinin arkasında duruyor. Kötü sezon geçiren bir antrenörü daha iyi bir yere gönderiyor. Beşiktaş'ta tam tersi'' şeklinde konuştu.
      Hakemlerin eleştirilmesi konusundaki soruyu yanıtlayan deneyimli çalıştırıcı, ''Türkiye'de hakemlik yapılacak iş değil. Ben onların yerinde olsam topluca istifa ederim. Hala düdük çalmalarına şaşırıyorum. Üç büyüklerin hakemlerle ilgili feryat etmesi çok komik. Teknik direktör arkadaşlarımız yanlış yapıyor, bulmuşlar kolayını, faturayı hakeme kesiyorlar. Bugün bırakın hocaları, futbolcular bile hakemlerle ilgili yorum yapıyor'' diye konuştu.
      Samet Aybaba, Türkiye'de teşvik priminin olduğunu, çoğu takımının bu primi verdiğini ve kendisine göre teşvik priminin şike olduğunu sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER