Spor
  • 30.5.2006 00:15

SARAN : YILDIRIM GERİ DÖNMEYE ÇALIŞIYORSA YARDIMCI OLURUM

İSTANBUL (İHA) - Fenerbahçe Kulübü eski yöneticisi Sadettin Saran, kendisi hakkında "Galatasaray'a yardım edenden Fenerbahçe'ye başkan olmaz. Onun Fenerbahçe'ye vereceği bir şey yok" diyen Aziz Yıldırım'a tavsiyede bulunarak, "Aziz Yıldırım'ın ya bir an önce kulübün başına geri dönmesi ve kendi yarattığı bu kaos ortamına son vermesi, ya da elini ve gölgesini kulübün üzerinden çekerek, kongrede sade bir üye gibi oyunu kullanması gerekir" dedi.


Sadettin Saran, yaptığı yazılı açıklamada, Fenerbahçe Kulübü'nün, istifa edip etmediği, yeniden aday olup olmayacağı hala belli olmayan Başkanı Aziz Yıldırım'ın, kulübün hak etmediği şekilde yaşamakta olduğu belirsizlik ve kaos ortamı içerisinde dün akşam ilk kez ortaya çıktığını kaydederek, "Özel bir televizyonun programında, şahsımı hedef alarak, 'Galatasaray'a yardım edenden Fenerbahçe'ye başkan olmaz. Onun Fenerahçe'ye vereceği bir şey yok' diyerek, üzülerek de olsa, beni cevap vermek zorunda bırakmıştır" ifadelerini kullandı.


Kendisinin, 2001 yılında Aziz Yıldırım tarafından Fenerbahçe yönetimine davet edilirken de yayın hakları işiyle uğraştığını belirten Saran, "Zaten beni ısrarla çağırma nedeni de, spor sektöründeki deneyimim ve uluslararası ilişkilerimdi. Ben Galatasaray'ın yayın haklarını ilk kez 2001 Ağustos tarihinde, Fenerbahçe'de yöneticiyken, Aziz Yıldırım'ın bilgisi dahilinde aldım. Bu hakkı satın aldıktan 1.5 yıl sonra da, Aziz Yıldırım tarafından futbol şube sorumluluğuna getirildim. Geçmişte benim için 'Olumlu ve önemli değerler' olan spor sektöründeki deneyim ve ilişkilerim, nasıl olur da şimdi aday olmak isteyince birdenbire 'Olumsuzluk ve kulüp adına yanlış' düzeyine indirilir, anlamak mümkün değil. Yönetim Kurulu Başkanı olduğum grubumuza ait şirketlerden bir tanesi, bugün dünyada 207 kulübün ve 33 ülke federasyonunun, Türkiye'de ise başta Fenerbahçe olmak üzere, Galatasaray ve Trabzonspor ile toplam 11 kulübün yayın haklarına sahiptir. Yani içinde olduğum iş dünyasında dün ne işle ilgileniyorsam, bugün de aynı işi yapmaktayım" dedi.


Aziz Yıldırım'ın kendisi için 'Onun kulübe vereceği bir şey yok' dediğini de hatırlatan Saran, "Beni yönetime alan Aziz Yıldırım. Beni futbol şube sorumlusu yapan da Aziz Yıldırım. Hatta 2004 yılında Mart kongresinde yaptığı konuşmada, 'Bir ara çok bunalmıştım. Başkanlığı bırakmayı düşündüm. Önce Nihat Özdemir'e, sonra da Sadettin Saran'a başkanlığı önerdim. Ama her ikisi de kabul etmedi' diyerek, beni Fenerbahçe Başkanlığı'na layık bulduğunu bizzat kongre üyelerine itiraf eden de yine aynı Aziz Yıldırım. Şimdi ben kulübü böyle bir kaos ortamında bırakmamak için aday olduğumu açıklayınca da, Aziz Yıldırım'ın gözünde birden bire 'Kulübe verecek bir şeyi olmayan insan' oluyorum. Fenerbahçe camiasının, bu çelişkili tutumun altındaki gerçeği fark edeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.


Açıklamada Aziz Yıldırım'a tavsiyedede bulunan Sadettin Saran, "Aziz Yıldırım'ın ya bir an önce kulübün başına geri dönmesi ve kendi yarattığı bu kaos ortamına son vermesi, ya da elini ve gölgesini kulübün üzerinden çekerek, kongrede sade bir üye gibi oyunu kullanması gerekir" dedi.


Günün, hizmet yarışına girenleri karalama günü olmadığını, Fenerbahçe'yi 100. yılda Türkiye'de ve Avrupa'da zirveye taşıma ve dünya kulübü yapma günü olduğunu da kaydeden Saran, "Kişilere bağımlı kurumların evrensel başarılara ulaşmasının mümkün olmadığına ve 100. yılında Fenerbahçe'nin kurumsallaşma adına önemli bir sınavın öncesinde olduğuna inanıyorum. En kritik günde Fenerbahçe'yi başsız bırakan ve kaos ortamına neden olan Aziz Yıldırım eğer bu kararından pişmansa ve geri dönmenin yollarını arıyorsa, ben kendi adıma ona yardıma hazırım. Önemli olan Fenerbahçe'nin 100. yıl zaferidir" ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER