Dünya
  • 30.4.2006 00:08

SAVAŞ KARŞITI BİNLERCE NEW YORK'LU YÜRÜDÜ

NEW YORK (İHA) - ABD'de binlerce kişi 'Savaşa hayır' protestosuna destek vererek yürüyüş düzenledi. New York'ta düzenlenen gösteride, Beyaz Saray'a 'Irak'taki askerleri geri çekin' mesajı verildi.


ABD'nin Irak operasyonuna yönelik biraraya gelen binlerce savaş karşıtı gösterici, New York'ta eylem yaptı. 'Savaşa hayır' mitinginde buluşan protestocular, Beyaz Saray'a 'Irak'taki askerleri geri çekin' mesajı verdi.

Göstericiler arasında Vatandaşlık Hakları Lideri Jesse Jackson, Oskar ödüllü oyuncu Susan Sarandon ve savaş karşıtlığıyla ünlü eylemci Cindy Sheehan da yer aldı. İş örgütleri, asker yakınları, çevreciler ve insan hakları örgütlerinin katılımıyla gerçekleşen gösteride konuşan Savaş Karşıtları Lobisi Koordinatörü Leslie Cagan, "Yaptığımız şey, demokrasinin neye benzediğinin bir ifadesidir" dedi. Cagan, "Biz burada Beyaz Saray'a mesajımızı duyurmak için toplandık. Önümüzdeki yıl yapılacak seçimler öncesi yerel bir siyasi gündem yaratmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Cagan ve beraberindekiler, "Bugün yürüyoruz, yarın örgütleneceğiz ve Kasım'da oy kullanacağız" şeklinde sloganlar atarken, polis Manhattan'dan başlayarak belediye binasına kadar yürüyüş gerçekleştiren gruba müdahale etmedi. Bu arada göstericiler arasında yer alan asker yakınları, 'evlatlarımızı, eşlerimizi geri istiyoruz' şeklinde sloganlar attı.

İLGİLİ HABERLER