Gündem
  • 29.3.2009 23:08

SEÇİM BÖLGELERİNDE TUHAF İŞLER!

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu seçim sonuçlarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu : Bu kadar sert bir açıklama yapmaya gerek yok. Bugün bir demokrasi şöleni yaşandığına inanıyorum. Dürüst bir seçim olmasını ve yaşama geçmesini bekliyorum. Demokrasinin gereği de budur. Bilgisayar sistemi çökmüş veriler aktarılamıyor. İlçe başkanlarımızı sandık başındaki arkadaşlarımızı daha duyarlı olmalarını talep ediyorum. Seçimin sağlıklı sonuçlanmasını istiyoruz tek temennimiz budur. Birilerinin sonucu manipüle etmemesi lazımdır. Adalet ve Kalkınma Partisindeki arkadaşlarımı da buna davet ediyorum.

SEÇİMLERİN SAĞLIKLI SONUÇLANMASINI İSTİYORUZ

Bazı yerlerde elektriklerin kesildiği bazı yerlerde sistemin çöktüğü konusunda duyumlar aldık. Bu konuda partilerin YSK'ya yardımcı olmalarını ve seçimin dürüst bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Seçimden çıkacak sonuca saygı göstereceğiz. Bize bilgiler geliyor ama biz her bilgiyi değerlendiriyoruz, ölçüyoruz tartıyoruz, ancak tabloda bir sorun var. Bazı yerlerde elektriklerin kesilmesi, sistemin çalışmaması bizi endişeye teşvik ediyor. İktidarı da göreve çağırıyoruz bu konuda. Şu anda burun farkıyla gidiyoruz. Özellikle AK Partinin oy vermeyecek bazı yurttaşların sandığa götürülmediği ve bunların da tutanak tuttukları bize iletildi. O bilgi bize ulaştı arkadaşlarımız ilgileniyorlar. Avukat arkadaşlarımız ilgileniyor.

Elde edilen veriler sonunda bilgisayar ortamına aktarılıyor bu da bildiğimiz teknolojinin kullanılması demektir. Teknolojide problemin olması bizi ister istemez bizi endişeye teşvik ediyor bizde bunu dile getirmek ve giderilmesini istiyoruz. Biz istiyoruz ki sağlıklı tutarlı bir seçim olsun.

Şuan bir şey diyemem o son duruma bağlı ona göre değerlendirmeler yapılacaktır edilmesi gerekiyorsa mutlaka itiraz edilecektir.

Televizyon kanalları bile birbirinden farklı veriler veriyor bu normaldir. Yurttaşın sandığa attığı oy YSK'ya doğru yazılsın tüm istediğimiz bu.

Çok önemli değil bizim için. Biz seçimin sağlıklı sonuçlanmasını istiyoruz.

Biz bu kez seçim sandıklarına sahip çıkmaya çalışıyoruz. Çok sayıda arkadaşımız seçim sandıklarının başında geçmişte yaşananların tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya çalıştık.

İster güçlü ister güçsüz olan yerler olsun. Bu sistem çöküyorsa buna neden önlem alınmadı. Seçim sistemine yönelik bir kuşkumuz oluşmaması için iktidar partisini ve kuruluşu daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Anadolu Ajansı Bir haber ajansıdır kendileri kusursuz yansıtıyorlarsa onlara teşekkür ederiz. Önlem alınmazsa ciddi kuşkularımız var. İktidar partisini YSK'yı elektriklerden sorumlu olan kuruluşu, interneti elinde tutan kuruluşu göreve çağırıyoruz.

22 Temmuz'da bu olay yaşanmadı hatta zamanından önce verildi. Fatih, Sancaktepe ve bir çok yerde yok bu sanıyorum ki YSK gereğini yapacaktır.

İLGİLİ HABERLER