Gündem
  • 30.4.2007 00:00

SEÇİM KARARINI ÇARŞAMBA SABAHI VEREBİLİRİZ

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, CHP'nin cumhurbaşkanı seçiminin birinci tur oylamasının iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığa davayı salı günü karar bağlamayı planladıklarını belirterek, ''Belki karar çarşamba günü sabah da verilebilir'' dedi.
     İstanbul'dan dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda soruları yanıtlayan Tülay Tuğcu, cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP'nin açtığı davanın Yüce Divan'daki duruşmalarla birlikte nasıl inceleneceğinin sorulması üzerine, raportörün yarın raporunu hazırlayarak üyelere vermesini umduğunu belirtti. Tuğcu, şunları kaydetti:
     ''Daha önce dediğim gibi ikinci oylamaya kadar yetiştirmeye çalışacağız. Ama tabi o bizim iç işleyişimiz. Neyi öne alırız neyi sona alırız, biliyorsunuz biz gece 11'e kadar da çalışırız. Öyle de bir çalışma yapabiliriz.
     Ama şunun bilinmesinde yarar var: Anayasa Mahkemesi her zaman hukukun, Anayasa'nın üstünlüğünü savunmuştur. Bu yönde karar vermiştir. Bizim için her zaman öncelikler hukukun ve Anayasa'nın üstünlüğüdür. O doğrultuda kararı veririz.''
     Tuğcu, Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek'in dün yaptığı açıklamadaki, Genelkurmay'ın açıklamasının ''yüce yargıyı etkilemeye yönelik bir girişim olarak algılanacağı'' yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, ''Ben bunu onun için söyledim. Bizim önceliklerimiz Anayasa ve hukuktur'' diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER