Gündem
  • 30.6.2015 09:53

Seçmene göre 'yüzde 51 erken seçim, yüzde 36 koalisyon olur'

ANDY-AR Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin Habertürk için yaptığı anketten ilginç sonuçlar çıktı. Araştırma şirketi 31 ilde, 25-28 Haziran tarihleri arasında 1566 kişiyle görüştü.
 
SEÇMENE GÖRE ERKEN SEÇİM Mİ KOALİSYON MU?
‘Herhangi bir koalisyon mu olur?’, ‘Erken seçim mi yapılır?’ sorusunu yöneltti. Bu soruya seçmenin yüzde 51.5’i ‘Erken seçim olur’ cevabını verdi. Koalisyon kurulacağını söyleyenlerin oranıysa yüzde 36.4’te kaldı. Her iki cevabı vermeyip, ‘Fikrim yok’ diyenlerse yüzde 12.1 oranında.
 
ERKEN SEÇİME GİDİLSE KİM YÜKSELİR KİM DÜŞER?
‘Bu pazar erken seçim olsa, hangi partinin yükselip hangisinin düşeceği' sonrası da yöneltildi. Ankete katılanlara göre olası bir erken seçimde Ak Parti’nin oyunun artacağını söyleyenlerin oranı yüzde 48.7. Düşer diyenlerin oranıysa yüzde 30.5. CHP’nin oylarıyla ilgili seçmen yüzde 41.7 oranında aynı kalacağını dile getirirken, seçmenin yüzde 28.2’si CHP’nin oylarının yükseleceğini belirtiyor. MHP için aynı soru yöneltildiğindeyse en yüksek oranla seçmenin yüzde 37.9’u oy kaybının yaşanacağını söylüyor. İkinci sıradaysa yüzde 23.5, MHP’nin oylarının değişmeyeceğini ifade ediyor. Benzer sonuç HDP için de söz konusu. Oy kaybı olabileceğini belirtenlerin oranı yüzde 53.7’yi bulurken, sonuç değişmez diyenler yüzde 18.3.
 
AK PARTİ'NİN TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMAYACAĞINI ÖNGÖRDÜNÜZ MÜ?
Kamuoyu araştırma şirketi ANDY-AR seçmene, 7 Haziran’da, “AK Parti’nin seçimden tek başına iktidar çıkıp çıkamayacağı’ konusunda ne düşündüğünü sordu. Ankete katılanların yüzde 41.6’sı ‘Hayır, tek başına iktidar olamayacağını öngörmüyordum’ cevabını verirken, yüzde 55.6’sı ‘Evet, AK Parti’nin tek başına iktidar olamayacağını biliyordum’ yanıtını verdi. Yüzde 2.8’lik kesimse, ‘Fikrim yok’ dedi.
 
CHP-MHP KOALİSYONU 2’SİNE DE KAYBETTİRİYOR
Dışarıdan HDP desteğiyle kurulabilecek CHPMHP koalisyonuna ilişkin de ilginç bir sonuç çıkıyor. Böyle bir koalisyonun CHP’yi zayıflatacağını belirtenlerin oranı yüzde 41.5’i bulurken, güçlendireceğini söyleyenler yüzde 35.8’de kalıyor. Aynı biçimde bu koalisyonun MHP’yi de zayıflatacağını düşünenlerin yüzdesi 58’e çıkarken, güçlendireceğine inananların yüzdesi 22.1. HDP cephesinden duruma bakıldığındaysa böyle bir koalisyonun HDP’yi güçlendireceğini düşünenler yüzde 40.6, zayıflatacağını düşünenler 36.5.
 
CHP-MHP-HDP KOALİSYONU BAŞARILI OLMAZ DİYENLER: %71.7
“Siz, mevcut şarlarda AK Parti’nin içinde olmadığı bir koalisyon formülü, CHP-MHP-HDP koalisyonunun başarılı olabileceğine inanıyor musunuz?” sorusuna, yüzde 71.7 ‘Hayır’ yanıtını verirken, yüzde 22.1 ‘Evet’ diyor. Üçlü koalisyon için ‘Fikrim yok’ diyenlerse yüzde 6.2 düzeyinde.
 
AK PARTİ-CHP KOALİSYONU AK PARTİ’Yİ ZAYIFLATIR: % 46.5
Seçmenlerin yüzde 46.5’i bu koalisyonun AK Parti’yi zayıflatacağını belirtirken, yüzde 33.5’i güçlendireceğini dile getirdi. Aynı soruya CHP açısından cevap verenlerin yüzdelik dilimiyse birbirine çok yakın çıktı. CHP’nin böyle bir koalisyonla güçleneceğini söyleyenler yüzde 40.8, zayıflayacağını belirtenlerse yüzde 39.1 oldu.
 
AK PARTİ-MHP KOALİSYONU İKİSİNİ DE GÜÇLENDİRİR Mİ?
İkinci bir koalisyon modeli olan AK Parti-MHP koalisyonu kurulması durumunda kimin güçleneceği sorusuna yüzde 51.2 oranında AK Parti cevabı verildi. AK Parti’nin zayıflayacağını düşünenlerse yüzde 29.3 çıktı. “Bu koalisyon MHP’yi güçlendirir” diyenlerin oranı da benzer biçimde en yüksek yüzdelik oranını yakaladı ve yüzde 44.2’yi buldu. Olası koalisyonun MHP’yi zayıflatacağını öngörenlerse yüzde 37.6’da kaldı.
 
AK PARTİ-HDP KOALİSYONU AK PARTİ’Yİ ZAYIFLATIR: % 56.8
Bir başka koalisyon modeli olan AK Parti-HDP koalisyonunun kimi güçlendirip kimi zayıflatabileceği de seçmene soruldu. Ankete katılanların yüzde 56.8’i böyle bir koalisyonun AK Parti’yi zayıflatacağını dile getirirken, yüzde 23.9’u güçlendireceğini söyledi. Aynı soruya cevap verenlerin yüzde 39.7’siyse bu koalisyonun HDP’yi güçlendireceğini açıkladı. Zayıflatacağını söyleyenlerin sonucu da yüzde 38.4 çıktı.
 
Kaynak: Habertürk

İLGİLİ HABERLER