Ekonomi
  • 31.3.2006 16:58

ŞENER:"BÜYÜME, REKABET GÜCÜNDEN KAYNAKLANIYOR"

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2005 yılındaki yüzde 7,6'lık büyümenin, Türkiye ekonomisinin dinamikliği ve rekabet gücünden kaynaklandığını söyledi.
     Şener, yaptığı değerlendirmede, 2005 yılında petrolün maliyetinin 40 dolar olarak hesaplandığını, ancak petrol fiyatlarının 50 doları aşması nedeniyle 7 milyar dolar civarında bir ek yük ortaya çıktığını anlattı.
     Şener, artan petrol fiyatlarının, enflasyon oranını etkilediği gibi büyüme oranını da 1 puan aşağı çektiğine işaret etti.
     İnşaat sektörünün 2002 ve 2003 yıllarında küçüldüğünü, şimdi ise belirgin bir büyümeye ulaşıldığına dikkati çeken Şener, konut kradileri stoğunun 2002 yılında 464 milyon YTL iken 15,3 milyar YTL'ye ulaşmasının da bunun bir göstergesi olduğunu söyedi.
     Büyüme hızının, programda hedeflenen yüzde 5'in oldukça üzerinde gerçekleştiğini kaydeden Şener, hizmet sektöründe büyüme oranı 5,3 düzeyinde beklenirken yüzde 8,2, sanayideki büyümenin ise beklentiler düzeyinde yüzde 6,5 oranında gerçekleştiğini anlattı.
     Şener, Türkiye'nin kişi başına milli gelirinin 5 bin doları aşmasının da sevindirici olduğunu vurgularken, ''TÜİK, hesaplamalarını AB standartlarına uyumlaştırma yönünde çalışmalar yapıyor. AB standartlarında hesaplamalar yapıldığında, milli gelir yüzde 25 daha yüksek çıkabilir'' dedi.

İLGİLİ HABERLER