Gündem
  • 30.4.2013 16:50

''Senin ölümün benim elimden olacak''

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu'nda, geçen hafta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e yönelik sözlerini düzeltmek için söz alan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in konuşması tartışmaya yol açtı.
      CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, gündemdışı konuşmalara geçilmeden önce yerinden kalkarak, geçen haftaki ifadelerini düzeltmek için söz istedi.
      Genç, mevzuattan ''sakat'', ''çürük'' ve ''özürlü'' ibarelerin çıkarılmasını öngören düzenlemenin görüşmelerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e soru sorduğunu belirterek, ''Geçen hafta Fatma Hanım'a soru sordum. Bakanlığın oturduğu binayı hangi holdingten kaça kiraladığını sordum-'' dedi.
      Genç'in, 18 Mart Çanakkale Zaferi nedeniyle hazırlanan dergiye işaret etmesi üzerine AK Parti'li milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi. AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ın kürsüye yürümesine, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce engel oldu. AK Parti'lilerin ''özür dile'' diye bağırmaları üzerine Akşener, birleşime ara verdi. Arada Akşener, grup başkanvekilleri ile görüştü. Bu sırada TBMM İdare Amiri Malik Ecder Özdemir, AK Parti sıralarına giderek kendileriyle konuştu.
      Aradan sonra Akşener birleşimi açarken Genç, yerinden kalkarak söz istedi. Akşener, Genç'e söz verirken, ''Düzeltmek için geliyorsunuz. Lütfen sözlerinizi düzeltin'' dedi.
      Genç, kürsüye gelerek, geçen hafta yaptığı konuşmada Şahin'e soru sorduğunu belirterek, ''18 Mart Çanakkale Zaferi için Çanakkale'ye gittim. Fatma Şahin bir dergi hazırlamış ve önsüzünde 'Çanakkale Zaferi'ni kıymetli komutanlar kazanmıştır' diyor. Çanakkale Zaferi'ni kazanan yüce Atatürk'tür. Yüce Atatürk lafını niye ağzınıza almıyorsunuz- O yüce Atatürk olmasaydı siz hangi devletin vatandaşı olurdunuz- Bu Atatürk'e neden bu kadar düşman gözüyle bakıyorsunuz- Tarihi bir gerçeği de ifade ettim; eğer Atatürk İstiklal Savaşı'nı kazanmasaydı, Cumhuriyet'i kurmasaydı, kadınlara hakları tanımasaydı siz başka devletin vatandaşı olurdunuz. Gaziantep'i Fransızlar işgal etmişti. Fransız vatandaşı olurdunuz. Osmanlı devletindeki bir gerçeğe işaret ettim; orada fesli bir erkek önde gidiyor, 4 kara çarşaflı kadın arkasında. Şahin bakanlığıyla ilgili yönetmeliklerde Türk ve Atatürk ifadelerini çıkarmış. Bu ne demek; Atatürk'e yönelik özel bir kin...'' diye konuştu.
      Genç'in konuşmasına AK Parti'li milletvekilleri laf atarak tepki gösterdi. Genç, konuşma süresi bittikten sonra kürsüdeki su bardağını eline aldı. Bu sırada AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Genç'e doğru yönelerek hakaret içeren ifadeler kullandı. Aslan'ın ''Senin ölümün benim elimden olacak'' dediği duyuldu. Araya giren milletvekilleri, Aslan'a engel oldu. Bu sırada Genç'in elindeki bardaktaki su kürsüye döküldü. Genç, elinde bardakla yerine geçti.
      Akşener, çok sayıda milletvekilinin kürsünün önünde toplanması ve birbirinin üzerine yürümesi üzerine birleşime yeniden ara verdi. Tartışma arada da sürdü. Birbirinin üzerine yürüyen bazı AK Parti ve CHP'li milletvekilleri, ağır hakaret içeren ifadeler kullanırken zaman zaman yumruklaşmaya varan kavgalar oldu.
      Birleşimi açan Başkanvekili Akşener'in üç milletvekiline gündemdışı söz vermesi üzerine tartışma sona erdi.
     
     CHP'li Genç: -''AKP'liler beni hedef seçmişler''

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, TBMM Genel Kurulu'nda çıkan tartışmada, AK Parti'li milletvekillerinin kendisine küfrederek saldırdığını belirterek, ''AKP'liler beni hedef seçmişler'' dedi.
      Genç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile aralarında geçen diyaloğu anımsatarak, Şahin'e ''Atatürk Cumhuriyeti kurmasaydı siz bilmem hangi tarikat mensubunun kaçıncı eşi olurdunuz-'' dediğini, bunun bir hakaret olmadığını, tarihi bir gerçeği vurguladığını ileri sürdü.
      Kamer Genç, bugün TBMM Genel Kurulu'nda aynı konuda çıkan tartışmada, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan ve bazı AK Parti milletvekillerinin kendisine ağır küfürler ettiğini iddia etti. Tutanaktan, kendisine yönelik küfürlerden bazılarını okuyan Genç, söz konusu tutanağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacağını ifade etti.
      AK Parti'nin kendisini hedef gösterdiğini, Başbakan Erdoğan'ın kendisi için ''müsvedde'' ifadesini kullandığını belirten Genç, şöyle devam etti:
      ''Ben kimseye hakaret etmedim. Tayyip Erdoğan bugün gruba verdiği talimat üzerine diyor ki 'Kamer Genç'i öldürün.' Türk halkı şunu bilsin ki bundan sonra Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatla AKP'li milletvekilleri beni öldürmeye kalkacaklar. Zaten ellerinden gelse onlar beni diri diri yakacaklar.
      Hepsi saldırdı bana. Benim başıma bir şey gelirse bunun tek sorumlusu Tayyip Erdoğan'dır. AKP'liler beni hedef seçmişler. Ama benim de seven insanlarım var. Benim de çoluk çocuğum var, akrabalarım var. Benim çevremdeki insanlar öcümü alırlar.''
 

Kamer Genç'in konuşması sırasında yaşananlar, Meclis tutanaklarına yansıdı.
 

TBMM Genel Kurulu'nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e yönelik sözlerini düzeltmek için söz alan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in konuşmasında yaşanan gergin anlar Meclis tutanaklarına yansıdı.

MHP Milletvekili Lütfü Türkkan ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, o tutanağın fotoğrafını twitter'deki hesaplarından paylaştı.

İşte o tutanak;

Başkan: Sayın milletvekilleri lütfen

Zeyid Aslan (Tokat): Senin a.. k.. senin a.. k.. S.., k.., ş..!

Muhammet Rıza Yalçınkaya (Bartın): Dinleyin, dinleyin!

Zeyid Aslan (Tokat): O.. ç.. P.. k.. P.. k.., s.. k.., ş..!

(Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in kürsüdeki su bardağını fırlatması)

Zeyid Aslan (Tokat): Senin ananı s...

(AK Parti ve CHP milletvekillerinin kürsü önünde birbirlerinin üzerine yürümesi)

Muhammet Rıza Yalçınkaya (Bartın): Ayıp, ayıp!

Başkan: Sayın milletvekilleri lüften! Sayın milletvekilleri...
Birleşime 10 dakika ara veriyorum.

Öte yandan, TBMM Genel Kurulu'nda Kamer Genç'e küfür eden Tokat Milletvekili Zeyid Aslan'a kınama cezası verildi.

TBMM Genel Kurulu'da, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'e yönelik sözlerinden dolayı AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan'a kınama cezası verildi.
      Genel Kurul'da, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın sözlü soruları yanıtlamasına geçilmeden önce, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, oturuma ara vererek, grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı.
      Aranın ardından Akşener, "Bugün de dahil olmak üzere son günlerde TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerde yaşanan olaylarla ilgili olarak TBMM Başkanlığı'nın ve siyasi parti gruplarının ortak duygu ve düşüncelerini yansıtan bir açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyorum" diyerek, şunları kaydetti:
      "TBMM Başkanlığı ve TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler olarak, son zamanlarda Meclisimizin mehabetini ve temsil ettiği yüce medeniyetimizin geleneğine uygun olmayan söz ve fiillere tanıklık edilmektedir. Bizler, bu milletin kurtuluş savaşını kumanda etmiş bu gazi Meclis'in çatısı altında bundan sonra hangi siyasi parti grubundan olursa olsun, milli ahlaka, erdeme, siyasi etiğe, temel kişi hak ve özgürlüklerine müdahale niteliğinde her türlü söz ve fiilin şiddetle karşısında olacağımızı beyan ederiz."
      Daha sonra Akşener, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in konuşmasının tamamlanmasının ardından kürsüden ayrılmadan AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan tarafından sarf edilen sözlerin İçtüzük'ün 163. maddesi çerçevesinde kınama cezasını gerektiren haller kapsamında olduğunu belirterek, kınama cezasını oylamaya sundu.
      Savunma yapmayan Aslan'a, kınama cezası verilmesi tüm partilerin oyuyla kabul edildi.
     
     -Danışma Kurulu önerisi-
    
     Genel Kurul'da kabul edilen Danışma Kurulu önerisiyle, PTT'nin anonim şirket olmasına ilişkin tasarı gündemin ön sıralarına alındı.
      Genel Kurul, bugün, uluslararası anlaşmaları ele alacak, 2 Mayıs Perşembe günü ise temel kanun olarak görüşülecek PTT Yasa Tasarısı'nın bitimine kadar çalışacak.
      Genel Kurul, 7 Mayıs Salı günü 15.00-20.00 saatleri arasında, 8 Mayıs Çarşamba ve 9 Mayıs Perşembe günleri ise 14.00-20.00 saatleri arasında çalışacak.
      Türk Medeni Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önergesi üzerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'li bir yönetici hakkında "sicili bozuk" dediğini belirterek, "Bu milletvekilinin bugün itibariyle ne sicili ne arşiv kaydı var- Siz de başvurun sizin de adli sicil kaydınız, arşiv kaydınız var mı yok mu bunu kamuoyu ile paylaşalım" dedi.
      Teklif üzerinde söz alan CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da "25 Nisan akşamı burada yaşananlardan kendilerine kahramanlık öyküsü yaratmaya çalıştılar ama samimi olmadıkları için kimseyi inandıramadılar. Samimi olsaydınız, gerçek hak savunucusu olsaydınız, 4 ay önce Bülent Arınç bana yönelik ağır, çirkin sözleri söylerken sesinizi çıkartırdınız. Bülent Arınç, Güldal Mumcu'nun odasını bastığında sesinizi çıkartırdınız. Hak savunuculuğu yürek, cesaret ister, o da sizde yok maalesef" ifadelerini kullandı.
      1 Mayıs ile ilgili Gündemdışı söz alan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ise konuşmasının sonunda 1 Mayıs marşını kürsüden dinletti.
     
   

Zeyid Aslan'dan açıklama

 AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'e yönelik kullandığı küfürlü ifadelerin yakışık olmadığını belirterek, "Meclise de yakışmadı şahsıma da yakışmadı" dedi.
      Aslan, TBMM Genel Kurulu'nda CHP'li Genç'e yönelik kullandığı, TBMM tutanaklarına da giren ifadeleri ve bu ifadeler sonrasında kınama cezası verilmesiyle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
      "Bunlar yakışık alan sözler değil, yakışmadı; Meclise de yakışmadı şahsıma da yakışmadı" diyen Aslan, "Söylediğiniz için pişmanlık duydunuz mu-" sorusuna, "O cümlelere taşımayalım. Cümlemi söylüyorum; bunlar şahsıma da Meclis'e de yakışan sözler değil" dedi.
      Aslan, kınama cezası verilmesinin Meclis'in takdiri olduğunu ve buna bir şey diyemeyeceğini söyledi. Aslan, konuyla ilgili olarak, AK Parti Grup Başkanvekilleri ile görüşmediğini belirtti. Aslan, "İçtüzük gereğince yapılması gereken ne varsa, elbette Meclis onu yaptı ve yapmalıdır" diye konuştu.
     
     -Hz. Ali'nin sözlerini hatırlattı-
    
     "AK Parti'li milletvekilleri kınama cezası verilmesinde kabul oyu verdi. Bir kırgınlık duydunuz mu-" sorusuna Aslan, "Hayır, niye olsun- Meclis'teki milletvekili arkadaşlarım, partilere bakmaksızın İçtüzük'ün gereğini yerine getirmeli. Bir kırgınlığım olmaz" dedi.
      Zeyid Aslan, "Bu tür tatsız olaylar daha önce de yaşandı" sözleri üzerine, "O tür konulara girmek istemem" ifadesini kullandı.
      "Bu ifadeler Meclis"in saygınlığına gölge düşürür mü-" sorusunu yanıtlayan Aslan, "Ona toplum, halk karar verir. Vatandaş mutlaka bir kanaat oluşturacaktır. Meclis'in saygınlığı nerede zedelenir, nerede zedelenmez; onun kararını verecek olan halktır. Vatandaş o değerlendirmesini yapar" dedi.
      AK Parti'li Aslan, "Peki o lafları söylemeseydim diyor musunuz-" sorusuna, "Hz. Ali diyor ki 'söz senin esirindir, söyledin mi sen onun esiri olursun." Söz söylenmiştir bitmiştir" yanıtını verdi.
     

     
    

İLGİLİ HABERLER