Sağlık
  • 8.3.2021 12:47

Seri ölümlerden sonra AstraZeneca aşısının yapılması durduruldu

Avusturya, aşı sonrası ölümün ardından AstraZeneca tedarikini askıya aldı

Avusturyalı yetkililer 49 yaşındaki bir kişinin Oxford/AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısını olduktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine, önlem amaçlı olarak aşı tedarikinin askıya alındığını açıkladı.Avusturya’da, 49 yaşındaki bir kadın, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs (Kovid-19) aşısını yaptırdıktan sonra şiddetli kan pıhtılaşması sonucu hayatını kaybetti.

Aynı aşıyı yaptıran 35 yaşındaki bir kadında da akciğer embolisi görüldü. Yetkililer bugün yaptıkları açıklamada önlem amaçlı olarak Oxford/AstraZeneca aşısı tedarikini askıya aldıklarını duyurdu.

Sağlık yetkilileri, "Şu anda aşı ile ölümün ilişkili olduğuna dair bir kanıt yok" dedi ve kan pıhtılaşmasının aşının bilinen yan etkileri arasında olmadığını ekledi.

Güney Kore de soruşturma başlattı

 Çoğunlukla Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından ortak geliştirilen koronavirüs aşısının uygulandığı ve aşı çalışmalarının ilk haftasında 296 binden fazla kişiye aşı yapılan Güney Kore’de Hastalık Kontrol ve Önleme Dairesi (KCDC), aşı işlemi sonrası hayatını kaybeden 7 kişinin ölümüne ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı.

AstraZeneca Covid-19 aşı denemesindeki gönüllü Brezilya'da öldü

Ülkenin Ulusal Sağlık Gözetim Ajansı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, AstraZeneca'nın Covid-19 aşı denemesinde bir gönüllünün Brezilya'da öldüğünü söyledi.

Teşkilat Anvisa yaptığı açıklamada, ölümün Pazartesi günü resmen bildirildiğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER