Sağlık
  • 30.10.2012 18:06

Sevilay öğretmen ile bebeğinin acı kaderi

ERSOY YALÇIN
MERSİN (İHA) - Edinilen bilgiye göre, Gaziantep'te bir okulda İngilizce öğretmenliği yapan Sevilay Ercan Macit (31), doğum için özel bir hastaneye yatış yaptı. Doktorlar Sevilay öğretmene doğumun sezaryenle yapılması gerektiğini anlattılar. İlk doğumunu yapacak olan Sevilay öğretmen normal doğum yapmak istediğini söyledi. Sevilay öğretmen doğuma alındı. Doğum sırasında annenin hayatının riske girdiğini gören doktorlar bebeği sezaryenle aldı.
Doğumdan sonra Sevilay öğretmen hayatını kaybetti. Sevilay Öğretmenin ölüm raporuna ölüm nedeni, ‘Solunum depresyonu’ olarak geçildi.
Doğumdan sonra dünyaya gelen kız bebeğe de Sevilay adı verildi. Sevilay bebek de doğum sırasında meydana gelen sarsıntı nedeniyle iki gün tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti. Sevilay öğretmenin cenazesi babası Orhan Ercan tarafından Gaziantep’ten alınarak, memleketi Mersin’in Tarsus ilçesine getirilerek, toprağa verildi.
Annesinden iki gün sonra vefat eden Sevilay bebeğin cenazesi ise Gaziantep’te özel bir şirkette çalışan baba Cem Macit tarafından Gaziantep’te toprağa verildi.
Sevilay öğretmenin babası Kulak Köyü Muhtarı Orhan Ercan, doktorlardan şikayetçi olmadıklarını belirterek, “Cumartesiyi pazara bağlayan gece kızımın Saat 12.00’da ameliyata alındığını öğrendim. Kızımın doğumu 4-5 saat kadar sürmüş. Saat 16.30’da kızımın ölüm haberini aldım. Hemen yola çıkıp, Gaziantep’e gittik. Doktorlardan bilgi almak istedim, ‘beni ikna edin’ dedim. Kızımın doğumuna giren anestezi uzmanı doktorla görüştüm. Durumu anlattı. Kızımın sezaryen istemediği söyledi. Kendilerinin sezaryeni önerdikleri halde kızımın sezaryeni istemediği anlattı. İç kanama olmuş. Kanamadan sonra kan pıhtılaşması olmuş. Akciğerler solunum yolunu tıkamış. Annenin durumu tehlikeye girince çocuğu sezaryenle almışlar. Çocuk da bu sabah vefat etmiş. Kimseden şikayetçi değiliz” dedi.
 

İLGİLİ HABERLER