Gündem
  • 30.7.2008 19:24

SEZER:"ANAYASAYA MAHKEMESİ BU KARARLA, AK PARTİ'NİN KAPATILMASINI HALKA HAVALE ETTİ "

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararla, AK Parti'nin kapatılmasını halka havale ettiğini dile getirdi.
Partisine yapılacak katılımlar nedeniyle Kuşadası'nda bulunan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, burada yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkındaki kapatma davasında aldığı kararı değerlendirdi. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Kuşadası Vali Özgödek Meydanı'nda yaptığı konuşmada "Anayasa Mahkemesi üyelerinin çoğunluğu AK Parti'nin kapatılmasını istemiştir. Hazine yardımının kesilmesini öneren üyeler de AK Parti'nin laikliğe karşı odak olduğunu belirlemiştir. Yani Sayın Yargıtay Cumhuriyet
Başsavcısı'nın iddiaları doğrultusunda oy kullanmıştır. Bu da, AK Parti'nin laiklik karşıtı çalışmaların odağında olduğunu ortaya koyuyor. Ancak, buna rağmen kapatılma çıkmıyor. AK Parti'yi kapatma görevi bir anlamda millete verildi. Halk ilk seçimlerde AK Parti'ye gereken dersi verecektir " dedi.
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Anayasa Mahkemesinin AK Parti hakkındaki kararına ilişkin olarak, herkesin karara saygı göstermesi gerektiğini belirterek, ''Şimdi bize siyaseten AK Parti'yi yenme fırsatı yaratıldı'' dedi.
Sezer, Anayasa Mahkemesinin AK Parti'nin kapatılmamasına karar verdiğini, ancak ''laikliğe karşı fiillerin odağı haline geldiği tespitini de yaptığını'' savundu.
AK Parti hükümetinin, Türkiye'yi iyi yönetemediğini ileri süren Sezer, ''Şimdi bize siyaseten AK Parti'yi yenme fırsatı yaratıldı. Bu imkan önümüzde duruyor'' dedi. Sezer, şöyle devam etti:
''Anayasa Mahkemesinin kararına saygılı olmak durumundayız. Biz DSP olarak saygılıyız da. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacağına göre DSP, AK Parti'yi siyaseten yenmek için çalışmalarını sürdürecektir. Türkiye'nin ekonomik ve sosyal açıdan, yurt içinde ve yurt dışında hak ettiği yere gelmesi için elinden geleni yapacaktır.''
Anayasa Mahkemesinin kararını tartışmayı doğru bulmadığını ifade eden Sezer, ancak AK Parti'nin Türkiye'yi iki kutuplu bir hale getirdiğini, bu durumdan hiç kimsenin medet ummaması gerektiğini vurguladı. Sezer, ''AK Parti'ye oy veren vatandaşlarımız, ülkeyi geliştirmek yerine başka işlerle uğraşsın diye oy vermemişti. Ancak onların da bundan sonra gönül rahatlığıyla oy verebilecekleri, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gelişimini düşünen, laik, demokratik cumhuriyete sahip çıkan bir parti var, DSP var'' diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER