Asayiş
  • 30.10.2012 22:47

Sezeryanı kabul etmeyen Sevilay öğretmen canından oldu

GAZİANTEP'te doktorların 'sezaryenle doğum' önerisini kabul etmeyerek normal doğum yapmak isteyen ve doğum sırasında ölen İngilizce öğretmeni 31 yaşındaki Sevilay Macit Ercan, memleketi Mersin'in Tarsus İlçesi'nde toprağa verildi. Sevilay öğretmenin sezaryenle alınan ve 'Sevilay' adı verildikten 2 gün sonra ölen kız bebeği de Gaziantep'te defnedildi.

Gerekli tetkik ve tahlilleri yapılan genç öğretmene doktorlar, sağlık riski bulunduğu gerekçesiyle doğumun sezaryenle yapılması gerektiğini anlattı. İlk doğumunu yapacak olan Sevilay öğretmen ise sezaryen istemediğini, çocuğunu normal yolla dünyaya getirmek istediği yönünde ısrar ederek bu yönde bir belge imzaladı. Doğum sırasında Sevilay öğretmenin hayatının riske girdiğini gören doktorlar, bebeği sezaryenle alsa da anne kurtarılamadı. Annesinin adı verilen Sevilay bebek ise doğumdan 2 gün sonra yoğun bakımda yaşamını yitirdi. Sevilay Macit Ercan'ın ölüm raporunda ölüm nedeni olarak, 'Solunum depresyonu' yazıldı.

BEBEĞİ GAZİANTEP'TE DEFNEDİLDİ

Sevilay öğretmenin cenazesi babası Orhan Ercan tarafından Gaziantep’ten alınarak Tarsus'a getirildi. Sevilay öğretmen, gözyaşları arasında toprağa verildi. Annesinden iki gün sonra ölen Sevilay bebeğin cenazesi de özel bir şirkette çalışan babası 33 yaşındaki Cem Macit tarafından Gaziantep’te defnedildi. Sevilay öğretmenin babası Orhan Ercan, "Kızımın doğumu 4- 5 saat kadar sürmüş. Kızımın doğumuna giren anestezi uzmanı ile görüştüm. Kızımın sezaryen istemediğini söyledi. İç kanama olmuş. Kanamadan sonra kan pıhtılaşması olmuş. Akciğerler solunum yolunu tıkamış" dedi.

İLGİLİ HABERLER