Gündem
  • 3.10.2005 02:12

SHARON STONE TEMEL İÇGÜDÜ 2'DE EROTİZMİN SINIRLARINI ZORLADI

Sharon Stone’un olay filmi Temel İçgüdü’nün devamı niteliğindeki Temel İçgüdü 2’nin, sır gibi saklanan 10 dakikalık özetini izleyen Mevlüt Tezel’in yorumu: ‘Sharon Stone bu filmde sınırları zorluyor.’

Sharon, cesaretiyle gençlere fark attı

Hollywood’un ünlü yapımcısı Mario Kassar, yeni filmi Temel İçgüdü 2’de ilkinden daha cesur sahnelere imza atan Sharon Stone için, ‘47 yaşında böyle bir vücuda ve güzelliğe sahip olmak herkese nasip olmaz. Birçok genç oyuncudan daha diri bir vücudu var’ dedi.

Temel İçgüdü 2, nisan ayında vizyona girecek. Yine bizi bir fenomen mi bekliyor?

Büyük ilgi uyandıracağı şimdiden netleşti. Biliyorsunuz ilk film olay yaratmış ve Sharon Stone’u zirveye taşımıştı. Aradan 13 yıl geçti ama filmin DVD’leri hálá çok satanlar arasında yer alıyor. Sinemaseverler için en büyük merak konusu, Sharon’ın canlandırdığı gizemli roman yazarı Catherine’e ne olduğuydu. Bu devam filmi, bir anlamda Catherine ile ilgili tüm sorulara yanıt verecek. Olaylar 10 yıllık bir aradan sonra başlıyor.

-Peki böylesine önemli bir filmin devamı için neden 13 yıl beklendi? Sharon Stone mu oynamak istemedi?

Sharon her zaman oynamak istemişti. Yapımcı şirketler arasında sorunlar yaşandı. MGM, film için fazla para ayırmamıştı, üstelik Sharon Stone’un yerine başka bir oyuncu düşünülüyordu. Ben de bu şartları kabul etmedim. Onlara ‘Her şeyi kendim halledeceğim’ deyip, filmin başına geçtim.

-10 dakikalık özeti beraber izledik. Sharon Stone’un 47 yaşında olduğuna inanmak çok zor değil mi?

Evet, Sharon için zor bir karardı ama çok cesurca hareket etti. Sen de izledin. İlk filmden daha iyi değil mi? 47 yaşında böyle bir vücuda ve güzelliğe sahip olmak herkese nasip olmaz. Birçok genç oyuncudan daha diri bir vücuda ve güzelliği sahip.

-Sharon Stone’un erotik sahnelerde dublör kullandığı yönünde çıkan söylentiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sharon, yönetmen Michael Caton-Jones’a istediğinden fazlasını verdi. Açıkçası yönetmenimiz, belki de kariyerinin en kolay filmini çekti. Sharon hiçbir sahnede dublör kullanmadı. Zaten trailer’ları gösterilmeye başlanınca, her şey ortaya çıkacak.

MICHEAL DOUGLAS’A GEREK KALMADI

-Bu filmi kariyerinde düşüş yaşayan Sharon Stone’un meydan okuması olarak da değerlendirebiliriz değil mi?

Kesinlikle! Sharon son dönemde birçok başarısız filmde rol aldı. Temel İçgüdü 2 ile tekrar yükselişe geçecek. Sharon ilk Temel İçgüdü ile zirveye ulaşmıştı. Devam filmi de onun için bir yeniden doğuş olacak.

-Filmde Sharon Stone’un dışında sinemaseverleri neler bekliyor? Biraz cast hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yönetmenimiz Michael Caton-Jones’u zaten Rob Roy, The Jackal gibi önemli yapımlardan tanıyorsunuz. Michael Douglas’ın yerine ise Kaptan Corell’in Mandolini ile adını duyuran David Morrissey oynuyor. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, ilk filmden daha güçlü bir yapım izleyecekler. Daha iyi bir öykü, çok daha iyi bir görsellik ve tabii ki, daha güzel bir Sharon Stone. Film sadece erotizmle sınırlı değil. Filmde, gerilim ve aksiyon da ön planda olacak.

-Micheal Douglas neden oynamadı?

İlk filmde Sharon’ı kimse tanımıyordu. Michael Douglas’ı ise herkes tanıyordu. Ancak film vizyona girince Sharon Stone star oldu. Yani Temel İçgüdü, Michael Douglas’ın değil Sharon Stone’un filmi oldu. Devam filminde Michael’a gerek kalmadı.

-Çekimler ne kadar sürdü?

Film her şeyiyle bir yılda tamamlandı. Tam 90 milyon dolar harcadık. Öncelikle mekán değişikliği yapmak istedik. Londra çok güzel bir şehir. İkincisi Londra psikoloji bilimin merkezi niteliğinde. Biliyorsunuz erkek karakterimiz bir psikiyatr.

-Temel İçgüdü aynı zamanda insan ruhunun karanlık yüzünü de deşifre ediyordu. İkinci filmde bizi nasıl felsefi bir alt öykü bekliyor?

Temel İçgüdü adı üstünde cinselliği en saf ve en doğal haliyle ele alıyor. Cinselliğin saplantılı hallerini öne çıkıyor. İlk filmde erkek karakter polisti, şimdi ise psikiyatr. Bu değişim cinselliği daha derinden perdeye taşımamızı sağladı. Kısacası Sharon Stone çılgınca sevişirken, izleyici de bilinçaltında cinselliğe ve öldürme içgüdüsüne dair kışkırtıcı bir yolculuğa çıkacak.

İlk filmde yer alan erotik sahneler Temel İçgüdü 2’de Susam Sokağı gibi kalıyor

Bildiğiniz gibi Temel İçgüdü, senaryosuna tüm zamanların en yüksek telif hakkı ödenerek daha gösterime girmeden efsaneye dönüşmüştü. Cinselliğe ve insan doğasına getirdiği farklı bakış açılarıyla öne çıkan film, vizyona girdikten sonra da tüm zamanların en iyi erotik filmleri arasına girmiş, birçok tartışmaya da neden olmuştu. Lezbiyen ve biseksüelleri psikopat katiller olarak gösterdiği iddiasıyla, Amerika’da protestolara maruz kalan filmin ülkemizdeki gösterimi de memleket meselesine dönüşmüştü.

YERLİ SHARON’LAR TÜREMİŞTİ

Refah Parti’li milletvekillerin girişimiyle Türkiye’nin bazı bölgelerinde gösterimi yasaklanan filmin yıllar sonra Star TV’deki gösterimi bile sorun olmuş, bazı belediyeler, Star TV vericilerini kapatmıştı. Ancak film ne yapıp edip halkla buluşmuştu. Hatta bu buluşma, kendisini rahatsız eden bir adamı 11 yerinden bıçaklayarak öldüren Erzurumlu Nurten Gül, kocasını yatağa bağlayıp 28 yerinden bıçaklayan Antalyalı Emel Demir gibi yerli Sharon Stone’ların doğmasına neden olmuştu.

Temel İçgüdü 2’nin ünlü yapımcısı Mario Kassar’la o kadar çok Temel İçgüdü 2’den konuştuk ki, Mr. Kassar dayanamadı, filmin trailer için ayrılan yaklaşık 10 dakikalık özet bölümü, ‘Bunu basından ilk kez sana izleteceğim’ (Mario Bey’in yalancısıyım) sözleri eşliğinde DVD’ye koydu.

İşte Temel İçgüdü 2’nin (Basic Instinct: Risk Addiction) konusu ve ayrıntılarını sizlerle paylaşıyoruz:

Arnold, Terminatör 4’te oynayabilir

- Bu soruyu yöneltmeden hiçbir ünlüyü yolcu etmiyoruz. Türkiye’yi nasıl buldunuz?

Bu, ülkenize dördüncü gelişim. Ben de sizden biri oldum. Röportaja geç gelmene niye kızmadım biliyor musun? Çünkü ben de bugün trafikte mahsur kaldım. Köklerim İtalya’ya uzanıyor. Akdeniz insanları birbirini anlar. Ülkeniz çok güzel. Önemli olan bu güzelliği korumak ve hak etmye çalışmak!

- Türk Sineması hakkında da görüşlerinizi alalım.

Türk filmleri hakkında fazla bir bilgim yok ancak yapımcı arkadaşlarımdan Türkiye’de film çekilmesi konusunda bürokratik engellerin yaşandığını duyuyorum. Artık Hollywood filmlerini Amerika dışında çekiyor. Setler kurun ve en önemlisi teknik eleman yetiştirin. Yabancı filmler burada çekilmeye başlayınca, ister istemez sinema sektörü oluşacaktır. Yerel öyküler yerine Hollywood gibi evrenseli yakalayın.

- Rambo serisi, Terminatör 2, Lolita, The Doors gibi birçok önemli filme imza attınız. Hollywood’un sihirli formülü nedir?

Önemli olan öyküye inanmak ve arzularınız doğrultusunda hareket etmek. Ve büyük düşünmek.

- Uzakdoğu sinemasının Hollywood’un geleceğini tehdit ettiğini düşünüyor musunuz?

Hayır. Bu bir döngüsel hareket. Hollywood her zaman oyunu kuralına göre oynar, trendleri takip eder ve değişikliğe ayak uydurur.

- Yapımcılığını üstlendiğiniz bir diğer önemli yapım Terminatör 4’de Arnold oynayacak mı?

Arnold oynamak istiyor. Ancak artık o bir vali. Filmin çekimlerine daha bir buçuk yıl var. Konuşmak için çok erken.

- Film hakkında ipucu verebilir misiniz?

Batman’deki gibi yeni bir başlangıç olacak. Daha fazla bilgi veremem.

Belki Oscar’ı bile alır

Evet, 47 yaşındaki Sharon Stone aradan 12 yıl geçmesine rağmen güzelliğinden ve formundan hiçbir şey kaybetmediğini göstermek istercesine soft pornoyu andıran birçok sevişme sahnesinde cesurca rol almış. İlk filmdeki erotik sahneler devam filminin yanında Susam Sokağı tadında kalıyor. Stone, çırılçıplak gözükmekle kalmamış, hem karşı cinsle hem de, hem cinsleriyle yatakta, havuz başında, kamuya açık alanda kısacası uygun gördüğü her yerde, tutkulu sahnelere de imza atmış.

Gelelim filmin konusuna: Öykü San Francisco’dan Londra’ya taşınmış. Olaylar ilk filmin 10 yıl sonrasında başlıyor. İlk filmde Catherine’in (Sharon Stone) peşinde dedektif rolünde Michael Douglas’ı izlemiştik. Devam filminde ise Catherine’in ağına Scotland Yard için çalışan Dr. Michael Glass (David Morrissey) adlı ünlü bir psikiyatr düşüyor. Glass, ünlü bir spor yıldızının gizemli ölümünde bağlantısı olduğundan şüphelenilen Catherine’in hayatına girmeye çalışınca, en büyük hatayı yapıyor. Filmin özet görüntüleri ‘Mrs. Catherine, en sonunda kendine bir rakip mi buldu?’ sloganı ve Sharon Stone’un buz kıracağını havaya kaldırdığı sahneyle son buluyor. Kimbilir belki Akademi üyeleri, Monster’s Ball’daki cesur sevişme sahnelerinin de etkisiyle Halle Berry’ye verdikleri Oscar ödülünü, 47 yaşındaki cesaretinden ötürü Sharon Stone’dan da esirgemezler.  
HÜRRİYET

İLGİLİ HABERLER