Sağlık
  • 29.6.2007 06:40

SICAK HAVALAR ZEHİRLENMEYE ZEMİN HAZIRLIYOR: BUNLARA DİKKAT!..

BESİN yoluyla gelen rahatsızlıkların 'mikropların sıcakta daha hızlı üremesi nedeniyle' yazın artığını belirten uzmanlar, alınabilecek önlemleri; 'Kabuğu soyulabilen gıdaların kabuklarının soyularak, soyulmayanların ise iyice yıkanarak yenmesi, çiğ veya az pişmiş et yememek, çiğ süt içmemek, genel temizlik kurallarına uymak ve sineklerle savaş' şeklinde sıralıyor.

MISIR VE PİRİNÇ
UzmanlarIn verdiği bilgiye göre fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlarda; mısır, pirinç gibi besinlerde üreyebilen küf toksinleri, pastörize edilmemiş sütte bulunan Brucella ve en tehlikelilerden biri olan Salmonella Türkiye'de de insan sağlığını tehdit eden patojenler arasında yer alıyor.

AYRAN EN GÜVENİLİR İÇECEK
Patateste filizlenme nedeniyle artan solaninin toksini, 20-30 zehirli türü olabilen mantardaki doğal toksinler ve midye, istiridye ve kabuklu deniz hayvanlarından geçen salmonella ve benzeri bakteri toksinleri en sık görülenler arasında.

En güvenilir yiyeceğin yoğurt olduğunu belirten uzmanlar, ızgara ete kıyasla pişmiş tencere et yemekleri, sarma ve dolma gibi zeytinyağlı yemeklerin olduğunu söylüyor.

İLGİLİ HABERLER