Sağlık
  • 30.6.2007 06:40

SICAK HAVALARDA VÜCUDUNUZU SUSUZ BIRAKMAYIN: İŞTE ÖNERİLER!.

Sıcakta terlemeyle birlikte vücutta sıvı kaybı meydana geliyor. Bunu önlemek için bol su, ayran içilmeli.
Yaz aylarında artan hava sıcaklığı ve terlemeyle birlikte vücutta sıvı kaybı (dehidratasyon) meydana geliyor. Sıcakta aşırı kalmayla ortaya çıkan güneş çarpmasına bağlı olarak sıvı kaybının oluşabileceğini belirten Kadıköy Acıbadem Hastanesi Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Şirin Parkan, 'Sıvı kaybı, şeker koması, ishal, aşırı kusma ve kan kaybına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar da, sıvı kaybının zamanında giderilememesi durumunda böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyerek yetmezlik oluşmasına yol açabilir' dedi.

TANSİYON HASTALARI TUZLU AYRANA DİKKAT!
AŞIRI terlemeye bağlı sıvı kaybını önlemede su içmek sorunu gidermede yeterli. Özellikle de yüksek tansiyonu ve böbrek hastalığı olan kişilerde aşırı tuz alımı sağlık sorunlarına yol açacağından tuzlu ayran içmemeleri gerekiyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ancak aşırı terlemeye maruz kalan kişilerde, tuz alınması yararlı olabiliyor. Çocuklar sıvı-elektrolit dengesine daha duyarlı oldukları için çok daha dikkatli ve tedbirli davranmak gerekiyor. Çocuklar su ihtiyaçlarını fark etmeyecekleri ve ifade edemeyecekleri için bol bol su içirmekte fayda var.

SODA İÇERKEN
AŞIRI terleme ve sıcağ maruz kalma halinde su ve ayran içmek, vücutta terle birlikte oluşan mineral kaybını önlüyor. Özellikle de diyabet, tansiyon ve kalp hastalarının dikkatli olmasını öneren Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, evde yapılmış, tuzu ve yağı az 4-5 bardak ayran içilmesini önerdi. Sodayı tansiyon hastalarına içindeki sodyumun yüksek olması nedeniyle önermediklerini belirten Talak, 'Kabızlıkla ilgili sıkıntısı olan kişilerde bağırsak hareketlerini yavaşlattığından sorun artıyor. Meyveli olanlarda çok kalorili oluyor ve tatlı olması için şeker ekleniyor. Bu da diyabetliler için zararlı' dedi.

HERGÜN BİR DİLİM KARPUZ TÜKETİN
Vitamİn, mineral ve sıvı ihtiyacı için, karpuz çok yararlı. Ancak tüketilen miktara dikkat etmek gerekiyor. Bir dilim karpuz yenmesi bu dengeyi sağlamada yeterli oluyor. Günlük önerilen 4-5 porsiyon meyvenin, bir defada tüketilmemesini öneren Dyt.Talak, öğünlere yaymanın ve bir dilim yemenin daha sağlıklı olacağını söylüyor. Günlük su tüketiminin ofiste çalışanlarda 2- 2,5 litre, dışarıda çalışanlarda ise 3- 3,5 litre olması gerekiyor.

KAHVEDEN UZAK DURUN
Su tüketiminin kişinin hissettiği ihtiyaca göre 3-4 bardak artırılabileceğini belirten Talak, çocuklarda oluşan aşırı terlemeye karşı, meyve suyu, ayran, su tüketiminin uygun olacağını, su miktarının 1-2 bardak artırılabileceğini söyledi. Çocuklar aşırı terlemeye karşı, meyve suyu, ayran tüketebilir. Yetişkinlerin yaz aylarında salata tüketimini artırmaları önemli. Kahve idrar söktürücü olduğundan çok tercih edilmemeli. Cacık, soğuk çorba, az şekerli limonata, şeker ilave edilmemiş komposto da tüketilebilir.

İLGİLİ HABERLER